Започнаха разговорите на лидерите от Г-7. Президентът Тръмп обеща „много голяма търговска сделка“ с Обединеното кралство, като заяви, че с напускането на ЕС Лондон ще свали „котва от крака си“, съобщи Би Би Си. Лидерите на страните от Г-7 не постигнаха разбирателство с Тръмп по темата за Иран, но постигнаха съгласие да помагат за потушаването на пожарите в Амазония. Те се възпротивиха на идеята за скорошно връщане на Русия във формата. Тръмп и Абе пък се разбраха за голяма двустранна търговска сделка.

Търговско споразумение САЩ – Великобритания

Президентът на САЩ говори след закуска с британския премиер Борис Джонсън на срещата на върха на Г7 в Биариц във Франция. Британският премиер предупреди, че САЩ трябва да направят компромиси, за да се постигне споразумение за търговия след Брекзит.

„Не мисля, че продаваме дори едно общобританско агне в Съединените щати. Ние не продаваме никакво говеждо месо“, заяви Джонсън.

Срещата за закуска на двамата политици е в ден преди планирани дискусии с други световни лидери. Сред най-важните срещи на Джонсън ще бъде тази с председателя на Европейския съвет Доналд Туск, ден след като двамата имаха търкания на тема кой ще бъде отговорен за Брекзит без сделка.

След закуската Тръмп заяви в типичен стил пред репортери, че „много голяма“ търговска сделка между САЩ и Великобритания ще се случи „бързо“.

Преди разговорите си с президента на САЩ, Джонсън говори за „огромни възможности за Обединеното кралство да спечели американския пазар“. Той добави:

„Ние възнамеряваме да използваме тези възможности, но те ще изискват от нашите американски приятели да направят компромиси и да отворят своя подход, тъй като в момента има твърде много ограничения.“

Предлагайки пример за ограничение, Джонсън каза:

„Свинските пайове на „Melton Mowbray“, които се продават в Тайланд и Исландия, в момента не могат да влязат на пазара на САЩ поради, не знам, някакъв вид административни ограничения при храните. Чушките от Великобритания изобщо не могат да влязат на американския пазар. Доставките на вино са силно ограничени. Ако искате да изнасяте вино, произведено в Англия, до САЩ, трябва да преминете през дистрибутор в САЩ. Там има данък върху британските микропивоварни, който не се прилага за американските микропивоварни във Великобритания.“

Днес британското издание „Мейл он сънди“ съобщи, че на срещата на Г-7 борис Джонсън възнамерява да информира лидерите на ЕС, че в случай на Брекзит без сделка размерът на обезщетението, което Лондон трябва да плати на Брюксел, ще бъде намален до 9 милиарда паунда вместо очакваните 39 млрд.

Иран и ядреното споразумение

Президентът на САЩ Доналд Тръмп отрече да е подписал съвместно съобщение на Г7 до Иран относно ядрената му програма, както беше обявено от френския му колега Еманюел Макрон.

„Не, не съм обсъждал това“, каза Тръмп пред репортери в кулоарите на срещата на Г7 в Биариц, Франция.

Това противоречи на Макрон, който малко преди това заяви, че страните от Г-7 „са се договорили какво да кажат на Иран“.

Тръмп каза: „Ние ще си свършим нашата работа. Но не можете да спрете хората да говорят. Ако искат да говорят, те могат да говорят.“

Северна Корея

Президентът на САЩ заяви, че не е „доволен“ от последния ракетен тест на Северна Корея, но омаловажи сериозността на инцидента.

„Не съм доволен от това, но пък той не нарушава споразумението“, заяви Тръмп пред репортери в кулоарите на срещата на Г7, след като Ким Чен Ун от Северна Корея наблюдава тестовата стрелба на ракетна установка за залпов огън.

Тръмп е заложил огромен политически капитал в личната дипломация с Ким в досега безуспешно усилие да убеди диктатора да се откаже от арсенала си от ядрени оръжия.

Споразумение САЩ – Япония

Президентът на САЩ Доналд Тръмп и японският премиер Шиндзо Абе обявиха принципно споразумение за голяма двустранна търговска сделка.

„Това е много голяма транзакция – заяви Тръмп след разговори с Абе в кулоарите на срещата на Г7 във френския курортен град Биариц – Милиарди и милиарди долари. Това включва земеделие, включва електронна търговия. Тя включва много неща. По принцип се съгласихме.“

Абе потвърди, че двете страни „успешно постигнаха консенсус“ след „интензивни“ преговори.

И двамата лидери заявиха, че се надяват на официално подписване по време на Общото събрание на ООН в Ню Йорк следващия месец.

Въпреки това, Абе предупреди:

„Все още имаме някои останали работи, които трябва да свършим … главно финализиране на формулировката.“

Споразумението ще бъде особено от полза за фермерите в САЩ – политически важна група за Тръмп в неговия стремеж за преизбиране през 2020 г.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук