Доналд Тръмп представи най-предсказуемата си визия досега за възможен втори мандат, като призова поддръжниците си на същия език, с който ги подготвяше за нападението срещу Капитолия, и ги призова да се „бият адски“ или ще загубят страната си.
Ескалация от страна на Тръмп, на когото наскоро бяха повдигнати 4 обвинения, дойде на митинг в Южна Дакота в петък вечерта, където той обвини Байдън, че е наредил и скалъпил обвинението срещи него. Той го определи като форма на намеса в изборите.
„Не мисля, че някога е имало толкова тъмнина около нашата нация, колкото сега“, каза Тръмп в антиутопична реч, в която обвини демократите, че са позволили „нахлуване“ на мигранти през южната граница и че се опитват да рестартират Covid „истерията“.
Ярката реч на фаворита на Републиканската партия повдигна перспективата за негово евентуално второ президентство. То би било още по-екстремно и предизвикателно за върховенството на закона от първото. Според Тръмп, Овалният кабинет предоставя неограничени правомощия, а това предполага същото поведение като по време на предишния му мандат, и заради което сега го чака съдебен процес. Това включва сплашване на държави служители и предполагаем опит да отмени поражението си от 2020 г.
Характерно е, че Тръмп насочва критиките към поведението си срещу политическите си врагове. Той твърди, че истинската опасност за политическите свободи на Америка не произтича от опита му да отмени свободните и честни избори, а от усилията да бъде изправен пред правна отговорност за това.
„Това е заплаха за демокрацията. Те погазват нашите права и свободи всеки един ден от годината. Ще се борим заедно, ще победим заедно и след това ще търсим справедливост заедно“, каза той.
Тръмп е висококвалифициран демагог, чието умение да разпространява лъжи и конспирации в политическия кръвоток на страната създава водовъртеж от хаос, в който изглежда само той просперира. А думите му формират общественото мнение.
В скорошно проучване на CNN, само 28% от републиканците смятат, че Байдън законно е спечелил изборите през 2020 г. Това идва след години на непрестанно отричане от страна на Тръмп, че е загубил, въпреки че съдилищата отхвърлиха многобройните му оспорвания на резултата.
Авторитаризмът на Тръмп създава зловеща атмосфера около изборите през 2024 г.
Автократичната кампания на Тръмп създава зловеща атмосфера около изборите през 2024 г. и поражда дълбоки дилеми и пред избирателите, и пред неговите опоненти. Това придава допълнително значение на нарастващия дебат дали Байдън, който е на 80-годишна възраст, има необходимата издръжливост и политическа устойчивост, за да победи Тръмп за втори път. Докато неговият предшественик прекара уикенда, хвърляйки съмнения върху избирателната система на Америка, Байдън беше от другата страна на земното кълбо в Индия и Виетнам, опитвайки се да извлече международна подкрепа за характерната си външнополитическа стратегия срещу авторитарни лидери, като тези в Китай и Русия.
Вкъщи, екстремизмът на бившия президент излага на показ плахостта на повечето му съперници от републиканската партия, които напоследък се обединяват срещу кандидата новобранец Вивек Рамасвами, но не са готови открито да критикуват Тръмп, за да не попречат на милионите му да се вливат в партията. Най-близкото до което един кандидат, бившият губернатор на Южна Каролина Ники Хейли, стигна до критикуване на поведението на Тръмп, бе в предаване на CNN, в което тя предупреди, че „трябва да оставим негативизма от миналото зад нас“, и по този начин рекламира себе си като пример за лидерство от ново поколение.
Нарастващата демагогия на бившия президент насочва вниманието към ключови неизвестни на изборите през 2024 г.:
- Рискува ли Републиканската партия да номинира кандидат, чието неукротимо поведение ще отблъсне гласоподавателите, особено предвид възможността той да е осъден престъпник?
- И ако Тръмп спечели номинацията, неговите задължения и перспективата за още четири години на хаос и взаимни обвинения ще смекчат ли опасенията относно физическата и умствена компетентност на Байдън и състоянието на икономиката?
В същото време силната преднина на Тръмп в първичните избори показва, че има пазар за неговата марка. Милиони избиратели му се доверяват и му се възхищават. Те са убедени както от фалшивите му твърдения, че е спечелил изборите през 2020 г., така и от това, че наказателните обвинения, пред които е изправен, са опит да бъде преследван заради политическите му възгледи.
Откровеността на Тръмп и внимателно поддържаният му имидж на аутсайдер, въпреки че е живял в Белия дом, му позволяват да потропва по ръба на негодуванието срещу Вашингтон и политическите, икономическите и медийните „елити“ безкрайно. Това се усеща от мнозина, които подкрепят движението „Да направим Америка отново велика“ и обяснява защо обвиненията срещу него го правят по-популярен.
Подготвени от Тръмп, републиканците се оплакват, че синът на настоящия президент, Хънтър Байдън, който е разследван от специален прокурор за предполагаеми нарушения на данъчните закони и законите за притежание на оръжия, получава преференциално отношение от Министерството на правосъдието. Те виждат в това опити на Хънтър Байдън да се възползва от бившата позиция на баща си като вицепрезидент, за да сключва бизнес сделки с Китай и Украйна.
Тръмп посява и разпространява много от тези обвинения в продължение на месеци, оказвайки политически натиск върху лидерите на Републиканската партия да обмислят възможността за импийчмънт на Джо Байдън. Поддръжниците на този ход все още не са разкрили кои тежки престъпления или простъпки, или случаи на държавна измяна или подкуп, които са конституционният стандарт за импийчмънт, се отнасят за Байдън. Президентът отрече да е участвал в каквито и да е бизнес сделки на сина си, а републиканците не представиха никакви доказателства за неправомерни действия от негова страна във връзка с тези сделки.
Все пак, мнозинството от американците, 61%, смятат, че Джо Байдън е имал поне някакво участие в бизнес сделките на Хънтър Байдън. 42% смятат, че той е действал незаконно, а 18% смятат, че действията му са били неетични, но не и незаконни, показва скорошно проучване на CNN .
Защо езикът на Тръмп е двигателят на политическата му власт?
Някои коментатори възроптаха срещу тревожното медийно отразяване на Тръмп, намеквайки, че неговата войнственост се тълкува твърде буквално. Но стотиците страници доказателства в наказателните обвинения, в които се твърди, че Тръмп е използвал президентската власт, за да се опита да открадне изборите, както и начинът, по който използва изявите си и социалните медии, за да сплашва съдии и потенциалните съдебни заседатели преди съдебните процеси срещу него, поставиха подобна критика под съмнение.
Пламенната реторика на Тръмп е централна за неговата политическа привлекателност и метода му за изграждане на власт. От хапливите му забележки, унижения и прякори, с които омаловажава съперниците си, до речта във Вашингтон, в която каза на тълпата „да се бият до смърт“ или няма да имат държава на 6 януари 2021 г., Тръмп използва езика си, за да управлява.
В Южна Дакота, където той прие подкрепата на губернатор Кристи Ноем, потенциален избор за вицепрезидент, ако бъде номиниран от Републиканската партия, Тръмп се оплака, че е жертва на „корумпирана и крещяща“ виктимизация и „намеса в изборите“. Той каза, че делата, заведени срещу него, „ще му позволят“, ако бъде избран за президент, да поиска разследване на политическите му противници.
„Подайте обвинение на опонента ми, той се справя добре“, каза Тръмп, намеквайки, че точно това е направил Байдън.
Бившият президент използва саркастичен тон по време на бурната атмосфера на предизборния митинг. Но като се има предвид примерът относно заплахите, които отправя, ако спечели изборите през 2024 г., коментарите му може да се окажат пророчески.
Като президент той често твърдеше, че има почти неограничена конституционна власт. Това отношение ясно се вижда в три от обвиненията му – за опити да отхвърли изборите и за съхраняването на секретни документи след напускането на Белия дом.
Така че, когато Тръмп отправя заплахи по време на предизборната си кампания, си струва да се вслушаме в тях.
*Текстът е публикуван в CNN. Преводът и заглавието са на ДЕБАТИ.БГ.
Още актуални анализи – четете тук