Доналд Тръмп, Ким Чен-Ун
На снимката: Президентът на САЩ Доналд Тръмп и севернокорейският лидер Ким Чен-ун

Въпреки че отмени срещата с Ким Чен-ун, президентът на САЩ Доналд Тръмп показа, че при него всичко е предпоследно и обяви, че събитието все пак може да се състои на предвидената дата 12 юни, съобщи Би Би Си.

„Ще видим какво ще стане – каза той – говорим с тях сега. Те много искат да го направим, ние също имаме желание“.

Вчера в писмо Тръмп се позова на „открита враждебност“ от севенокорейска страна за решението да отмени срещата. Реакцията на Пхенян в случая беше помирителна. Оттам заявиха, че имат готовност да проведат разговорите „по всяко време и във всякаква форма“. Заместник външният министър Ким Кйе-гван изрази „изключително съжаление“ за решението на американския президент.

Точно преди Тръмп да обяви отмяната на историческите разговори с Ким, КНДР съобщи, че ядреният полигон в североизточната част на страната е „напълно“ закрит – ход на добра воля преди срещата на високо равнище.

Шансовете за успех на безпрецедентната среща лице в лице попаднаха под съмнение заради заплахи, които и двете страни отправиха. Изявлението на Тръмп дойде ден, след като Пхенян втвърди реториката си, наричайки коментари на вицепрезидента Майк Пенс „неосведомени и глупави“.

„За съжаление, на базата на гнева и откритата враждебност от последното Ви изявление, аз смятам, че е неподходящо в този момент да проведем тази дългоочаквана среща,” се казва в писмото на Тръмп до Ким. Той обаче не отрече, че преговорите могат да се проведат в по-нататъчен момент.

Решението порази Южна Корея, която досега беше посредник на невиждано примирие между Вашингтон и Пхенян. Южнокроейският президент Мун Дже Ин нарече този ход „шокиращ и разочароващ“. Министърът на обединението на Южна Корея Чо Мьон Гьон каза, че Сеул ще продължи разговорите с режима на Ким, за който вярва, че е „искрен в осъществяването на споразумението и в усилията за премахване на ядреното оръжие и постигане на мир“.

В политически аспект, Тръмп инвестира много за успеха на планираната среща, но с приближаването на датата разликата в очакванията на двете страни стана явна. Вашингтон ясно постави условието, че иска да види „напълно, доказано и необратимо ядрено разоръжаване“ на КНДР. Пхенян е решен да не се отказва от ядрената си сила, докато не се почувства в безопасност от това, което смята за агресия от страна на САЩ.

Експертите са раздвоени. Някои предупредиха, че отмяната на срещата може да доведе до вторични ефекти, специално върху съюзници на Тръмп, които вече са били повлияни от непредсказуемостта му. Други обаче казват, че готовността на Тръмп да излезе от преговорите би могла да доведе до още отстъпки от страна на Пхенян.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук