Затоплянето на отношенията между доскорошните врагове – Ким Чен-Ун и Доналд Тръмп – продължава. В сряда Северна Корея освободи трима американци от корейски произход Ким Дон-чхул, Ким Хак-сон и Тони Ким.
Самолетът с тях се приземи във военновъздушна база „Андрюс“ край Вашингтон, съобщиха световните агенции.
Освобождаването им беше издействано от новия държавен секретар на САЩ Майк Помпео, който посети Пхенян и се срещна с Ким Чен-ун.
Бившите затворници, придружени от Помпео, бяха посрещнати от американския президент Доналд Тръмп и вицепрезидента Майк Пенс.
Президентът приветства завърналите се под огромен американски флаг.
„Това е необикновена нощ за тези трима наистина страхотни човека. Честито завръщане в страната”, заяви Тръмп, цитиран от „Ройтерс”.
За отношенията със Северна Корея президентът каза: „Поставяме ново начало“.
Президентът на САЩ благодари на севернокорейския ръководител Ким Чен-ун за освобождаването на сънародниците си и отбеляза, че според него Ким иска да бъде постигнато споразумение за ядрено разоръжаване на Корейския полуостров.
„Наистина смятам, че той иска да направи нещо“, каза той.
След приветствията на Тръмп тримата бивши затворници отпътуваха с автобус за Националния военномедицински център „Уолтър Рийд“, за да се установи състоянието им и да получат евентуална медицинска помощ. Близките на тримата не присъстваха на церемонията по посрещането им.
Междувременно Държавният департамент разпространи изявление от името на освободените, в което те изразяват дълбоката си признателност към американското правителство, президента Тръмп, държавния секретар Помпео и народа на САЩ за това, че са си у дома.
„Благодарим на Бог, на всичките си близки и приятели, които се молиха за нас и нашето завръщане. Бог да благослови Америка, най-великата страна на света!“, завършва изявлението.
Освобождаването на тримата американци става преди чаканата с голям интерес историческа среща между Тръмп и Ким.
Очаква се тя да се състои в края на май или началото на юни, вероятно в Сингапур, както каза представител на американската администрация.
Вестник „Ню Йорк таймс“ коментира, че решаването на затворническата криза не гарантира успех на срещата, на която ще се обсъждат далеч по-сложните въпроси за севернокорейския ядрен арсенал, разделението на полуострова и сигурността в Азия.
Американските представители обаче са оптимисти и смятат, че това е още един сигнал, че Северна Корея може би подхожда сериозно към приключване на дългогодишната си конфронтация със САЩ и техните съюзници, продължила над шест десетилетия.
Президентът на САЩ заяви, че срещата няма да се състои в демилитаризираната зона между Северна и Южна Корея.
Спекулациите се фокусират върху Сингапур – неутрален град с повече удобства, намиращ се близо до КНДР.