Американският президент Доналд Тръмп заяви, че може да обяви национално извънредно положение и така ще може да построи стената си без Конгреса да може да го спре, съобщи електронното издание на „Ню Йорк Пост”.
„Абсолютно, ние можем да обявим извънредно положение. Не съм го правил, но може и да го направя. Може да обявим извънредно положение и да я построим много бързо“, каза той по време на брифинг в Белия дом.
И добави:
„Това е друг начин да я построя. Ако не можем да го направим чрез преговори ще трябва да опитаме и така“.
На въпроса дали това е заплаха към демократите, президентът отговори: „Никого не заплашвам, но съм способен да го направя“
Заради липса на бюджетни средства, федералното правителство частично не работи вече 14 дни. То прекрати работата си на 22 декември и до момента законодателите не са успели да приемат бюджет.
Досега американските законодатели не успяха да приемат бюджет за финансовата 2019 година, която в САЩ започна на 1 октомври. Трябваше да бъде одобрен до края на деня на 21 декември, но на 22 декември двете камари на Конгреса приключиха заседанията си без да приемат никаква компромисна резолюция, която да предотврати временно затварянето на федералните ведомства.
Около една четвърт от правителството сега остава без финансиране, по-специално Държавния департамент, Министерството на финансите, Министерството на търговията и Министерството на вътрешната сигурност. За други правителствени учреждения, Конгресът предварително одобри разпределението на средствата до края на септември 2019 г.
Камарата на представителите включи в своя вариант на законопроекта за временното финансиране на правителството разходи в размер на 5,7 млрд. долара за изграждане на стена на границата с Мексико.
Демократите в Сената обаче предупредиха, че те имат достатъчно гласове, за да блокират всяка резолюция, предвиждаща финансирането на гранични бариери от такъв голям мащаб, в резултат на което горната камара се разпусна без гласуване.
Това не е първият случай на „шътдаун“. Под администрацията на Барак Обама правителството спря работата еднократно за 216 дни, при Бил Клинтън това се случи два пъти, за 26 дни общо. При администрацията на Роналд Рейгън федералното правителство прекратяваше работата си осем пъти, дори и само за 14 дни общо.