Според 77 % от респондентите новото Народно събрание и следващото редовно правителство приоритетно трябва да осигурят поносими цени на газ, ток, горива. Това сочи социологическо проучване на агенция „Тренд“ по поръчка на вестник „24 часа“. Проучването е осъществено в периода 15-22 август, по метода пряко полустандартизирано интервю „лице в лице“, сред 1007 пълнолетни граждани. Представително е за пълнолетното население на страната.
Като извод от изследването ДЕБАТИ посочваме, че кампанията на президента Румен Радев и служебното правителство за налагане на тезата за „хаос в енергетиакта“ са дали резултат – при положение, че България е слабо зависима от природния газ, виждаме, че хората казват, че се притесняват именно за неговите цени.
Като приоритет предприемане на мерки срещу обедняването посочват 75% от респондентите, борба с корупцията и реформиране на съдебната система – 43%, подобряване на здравеопазването – 21%, енергийна независимост на България от Русия – 20%, преодоляване разделението в обществото – 16%. 9% от интервюираните смятат за основен приоритет продължаването на евроатлантическата интеграция на страната ни, включително България да влезе в пространството Шенген и еврозоната. Същият дял от запитаните смятат за ключово подобряването на образованието. Като приоритет опазването на околната среда и борбата с климатичните промени е посочен от 4% от респондентите. Други 3% от анкетираните намират за важно обръщането на специално внимание на правата на малцинствата, Истанбулската конвенция, индивидуалните свободи.
На въпрос на какви политици вярват, 14% от респондентите отговарят с „леви“, 21% с „десни“, 48% смятат, че „няма значение“, а 17% не знаят или не могат да преценят. 40% от анкетираните са посочили, че вярват на по-зрели и с опит в управлението политици, 25% – на млади и нови лица, според 26% няма значение, а други 9% не могат да преценят.
43% от респондентите са посочили, че вярват на „силни лидери“, 3 % – на винаги търсещи консенсус. Според 18% няма значение, а 8% не знаят или не могат да преценят.
На три приблизително равни дяла е разпределено отношението към новия служебен кабинет. 32% от всички анкетирани одобряват правителството на Гълъб Донев. Най-позитивно към кабинета се отнасят симпатизантите на БСП, „Български възход“ и „Има такъв народ“. 34% от всички интервюирани изразяват отрицателно отношение към правителството, като привържениците на ГЕРБ в най-голяма степен декларират негативното си отношение. Високият процент посочващи опцията „не знам / не мога да преценя“ до голяма степен се дължи на краткото време, в което служебният кабинет функционира.
Още вътрешнополитически новини – четете тук.
Защо липсва , предизвикалият политическата нестабилност в момента – гуру-то на попфолка , „ваятелят на мъдри слова “ и т.н. „важности“ и менторът му – Президент ?