Икономическата ни програма за развитие щеше да е много по-фокусирана и постигаща реални резултати, ако беше стъпила на следните три аксиоми:
- Искаме да настигнем развитите страни и за целта ни трябва човешки капитал, който единствен произвежда висока добавена стойност.
- Този човешки капитал трябва да е преди всичко в сферата на ИТ технологиите, за да може българската икономика бързо да се дигитализира и мине в 21 век.
- Ерго, цялата ни програма трябва да е за стимули такива специалисти да дойдат и живеят в България.
Да, има нещичко по въпроса дискутирано от типа облекчаване на процедури, сини карти и т.н. С пълната неосъзнатост за крайната им недостъчност. Нещо повече – искат да се ударят тези специалисти сега у нас с вдигане на осигурителните прагове.
Преди време една не толкова известна държава у нас – Уругвай – се възползва от факта, че е в същата часова зона като Ню Йорк и Източния бизнес бряг на САЩ. И направиха цели жилищни квартали в столицата Монтевидео специално да обслужват нуждите на американските ИТ специалисти, вкл. да наподобяват американския начин на живот. Същевременно предлагат много повече удобства и възможности за рекреация.
Резултатът е феноменален. Хиляди американци се заселват, произвеждат ИТ услуги за американския пазар и харчат всичко в страната. Кой не иска по-евтин и спокоен живот? А изискванията им към местните училища вдигат и образователното и професионално ниво и на местните специалисти.
Ето ви пример за умно държавно управление.
Коментарът е от „Facebook“ страницата на автора. Заглавието е на редакцията.
За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новини