Три журналистки спечелиха голямата награда „Човек на годината” на Българския Хелзинкски комитет. Силвия Великова, Генка Шикерова и Полина Паунова получиха приза в Международния ден за правата на човека. И трите дами бяха отличени като емблематични защитници на честта на журналистическата професия, отстоявайки правото и задължението си да разкриват и казват истината.

Припомняме, че Силвия Великова е журналист в БНР, на която бе отнет ресора „Правосъдие” и бе свалена от ефир за няколко часа. Въпреки десетгодишният й опит в сферата, в която работи, мотивът за отстраняването й бе: „Длъжностната ѝ характеристика не позволява“. Няколко часа по-късно Великова отново оглавява ресора. Самата тя споделя, че й е било недвусмислено показано, че има натиск  да бъде свалена от ефир заради непрекъснатите си критики към Иван Гешев.

Генка Шикерова имаше подобна съдба тази година, след като бе освободена от Нова ТВ , с аргумента, че по този начин се оптимизират разходи, а и така разследващата журналистка „ще има повече свобода да работи“.

Политическият журналист от Свободна Европа – Полина Паунова е третата дама, взела тазгодишният приз „Човек на годината”

Втора подгласна награда спечели Националната мрежа за децата и изпълнителният й директор Георги Богданов, заради огромните усилия, вложени от екипа в разяснителна кампания в цялата страна срещу безпрецедентните атаки срещу Стратегията за детето от страна на крайни религиозни и ултранационалистически движения и организации.

Специален приз „Вдъхновение на годината“ отива при Мануела Попова — инициатор на проекта „Не ми се обиждай, но…“. Проектът се бори с наложените в който предвижда възстановяване на концентрационния лагер във вида му от 50-те години на миналия век.

Специален приз „Активист на годината“ е присъден на „Дишай, Перник“ — сдружение на активни граждани, които защитават правото на чист въздух и търсят решения на проблема с мръсния въздух в своя град.

Специален приз „Застъпник на годината“ получи адв. Калин Ангелов. Той е адвокат и дългогодишен защитник на правата на лишените от свобода. Работи активно срещу полицейското насилие и злоупотребата с полицейски правомощия.

Георги Георгиев и гражданско движение „Боец“ получават специален приз „Доблест на годината“. През 2019 г. движението и председателят му подадоха редица сигнали срещу висши кадри на прокуратурата и Комисия за отнемане на имуществото, придобито от престъпна дейност, включително Пламен Георгиев, Иван Гешев и много други. Георгиев организира и оглави протестите срещу порочния избор на нов главен прокурор.

Специален приз „Постоянство и памет“ журито отреди на фондация „Остров Белене“. Концлагерът „Белене“ е сред тъмните петна от нашата история, за които трябва да се знае и да се помни.

Ромски граждански активисти печелят специален приз „Храброст на годината“. В началото на 2019 г. ромски и активисти и техни приятели от цялата страна изпратиха писмо до премиера Бойко

Специален приз „Пробуждане на годината“ спечели ИК „Подкрепи педиатрията“ През 2019 г. младо поколение лекари се опълчиха на статуквото, застанаха срещу началниците си и нарушиха десетилетия на мълчание, за да повдигнат въпроси от особено значение за детското здравеопазване. Първия протест на екипа на педиатрията беше през април тази година, провокиран от липсата на животоспасяващи медикаменти, лимитите за прием, недофинансираните педиатрични клинични пътеки.

Наградите „Човек на годината“ се връчват от БХК от 2008 г. насам. Те нямат финансово изражение.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук