Становищата на колегите от Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) бяха разнопосочни, заключи вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев след днешното заседание на социалните партньори в Министерски съвет, на което се обсъжда актуализацията на държавния бюджет, на бюджета на НЗОК и на бюджета на ДОО.
„Не видяхме гаранция за продължаване на компенсациите за електроенергия за небитови потребители. Настояваме антикризисните мерки да са и антиинфлационни“, заявиха от Българската стопанска камара (БСК) след заседанието.
От АИКБ също не подкрепипха предложението за актуализация на бюджета на ДОО. „Предложеното увеличение на пенсиите дебалансира системата“, казаха от своя страна те.
АИКБ се въздържаха и от подкрепа за актуализацията на държавния бюджет.
„Надяваме се в изменението на закона на енергетиката да се фиксира конкретен ангажимент на изпълнителната власт да се осигури енергия за бизнеса на конкретна цена, казаха от асоциацията. Според тях увеличаването на размера на държавния дълг е обоснован, в момента дълговият пазар позволява набирането на средства на конкурентна цена. Смятаме, че тази мярка е закъснявала, тя трябваше да бъде направена, когато бяха отрицателни лихвите на държавни дългове.“
Любослав Костов заяви, че КНСБ не подкрепя и трите бюджета.
„Нивото на амбиция е ниско. Каквото и да си говорим, ние не виждаме политика по доходите“, каза той и добави, че вероятно ще се стигне до браншови протести, които КНСБ ще подкрепи.
Ваня Григорова от КТ „Подкрепа” посочи от своя страна, че не подкрепят законопроекта за актуализация на бюджета на НЗОК. Актуализацията на Държавното обществено осигуряване го подкрепят, въпреки начина, по който е направен, най-малкото защото има гарантирано увеличение на пенсиите, каза тя.
Според Григорова докато се правят повече разходи по никакъв начин не се гарантират повече приходи във фондовете на НОИ.