Главният прокурор Сотир Цацаров внесе в Народното събрание искания за снемане на депутатските имунитети на зам.-председателя на парламента Веселин Марешки („Воля“), Светла Бъчварова-Пиралкова (БСП) и Делян Добрев (ГЕРБ). Това съобщиха от пресцентъра на прокуратурата. Става дума за стари процеси, при които Пиралкова и Добрев бяха със свалени имунитети, а Марешки не е имал такъв. След сформирането на 44-ото Народното събрание първите двама са се сдобили отново с депутатска защита, както и Марешки.
Искането за снемане на имунитета на Марешки е заради съдебно дело за причиняване на лека телесна повреда на общински съветник при изпълнение на функциите му, и за изнудване. Обвинителният акт на Окръжната прокуратура във Варна е внесен в съда на 14 август 2015-та Лидерът на „Воля“ е обвинен, че на 15 октомври 2014-та е причинил на Костадин Костадинов, общински съветник във Варна от 2011-та до 2015 -та, лека телесна повреда, изразяваща се в причиняване на болка и страдание без разстройство на здравето. От държавното обвинение уточняват, че това е станало при изпълнение на функциите на Костадинов, регламентирани в правилника за организацията и дейността на Общинския съвет – Варна, според който е длъжен да прави проверки по сигнали на избиратели и при нужда да уведомява председателя на Общинския съвет и органите на държавната и местна власт.
Второто обвинение срещу Марешки е, че от 9 октомври до 16 ноември 2014-та във Варна, с цел да принуди Асен Миланов да поеме имуществено задължение – да му заплаща ежемесечно по 10 хил. лв. наем, го е заплашил с разрушаване на стопанисваното от него заведение „Ред хот пица“. Деянието е придружено с унищожаване и повреждане на имущество, извършено е от две лица – Красимира Колева и Веселин Марешки, и са причинени значителни вреди в размер на 14 838.38 лв., се казва в обвинителния акт.
След избора на Марешки за депутат на 24 април делото срещу него от Варна беше изпратено по компетентност на Софийския градски съд, където се разглеждат делата срещу депутати и минстри.
Делото срещу Светла Бъчварова, заради което Цацаров иска имунитета ѝ, е за сключена неизгодна сделка през 2009-та според прокуратурата, когато е била председател на управителния съвет на Селскостопанската академия. Според прокуратурата от това е произлязла значителна вреда за академията – от 1 326 671.36 лв. Процесът в съда започна в края на октомври 2016 г., когато се разбра, че ще протече при съкратената процедура, защото подсъдимата се отказа от разпит пред магистратите на 19 от всички 25 свидетели.
В периода, докато тя е оглавявала академията, Министерството на земеделието е предоставило за ползване 9 726.224 дка земеделски земи, намиращи се в землището на селата Стражица и Карвуна.
От „Литекс комерс“ АД, представлявано от Гриша Ганчев, постъпило предложение за сключване на договор за съвместна дейност с академията. Без решение на управителния съвет Бъчварова е сключила договор за срок от 10 години, като „Литекс комерс“ АД е следвало да заплаща 17 500 лв. годишно, или по 1.80 лв. на декар.
Агротехническите и икономическите експертизи, възложени от Софийската градска прокуратура, са доказали, че в същия период арендната цена за районите, в които се намирала предоставената на „Литекс комерс“ АД земеделска земя, е от 70 до 80 лв. При реална базова пазарна цена от 70 лв. за един декар обработваема земеделска земя за отдадените по договора 9726.224 дка сумата като приход за академията би могла да бъде в размер на 680 835.68 лв., изчисляват от прокуратурата. Така се стига и до сумата от над 1.3 млн. лв., с които се смята от прокураурата, че академията е ощетена.
Срещу депутата от ГЕРБ Делян Добрев има разследване за умишлена безстопанственост за периода, когато бе министър на икономиката, енергетиката и туризма според прокуратурата от това е настъпила значителна щета за НЕК в размер на над 4 млн.евро.
Доказателствата сочели, че през 2004-та НЕК провел процедура по реда на Закона за обществените поръчки за избор на архитект-инженер по изпълнение на дейностите за финансиране и строителство на АЕЦ „Белене“. Избраният изпълнител бил „Парсънс Иендси Юръп Лимитед“, с когото е сключен договор на 31 януари 2005-та.
На 28 март 2012-та Министерският съвет приел решение за прекратяване изграждането на ядрената централа на площадка „Белене“. На следващия ден това решение на кабинета е потвърдено от Народното събрание. Въпреки решенията на правителството и парламента за прекратяване изграждането на АЕЦ „Белене“, договорът между НЕК и „Парсънс Иендси Юръп Лимитед“ не е бил прекратен, аргументира се прокуратурата. По тази причина НЕК продължило плащанията по този договор, като сумата, заплатена след 28 март 2012 г. на Парсънс е в размер на 4 561 697. 27 евро.
В понеделник стана известно, че Добрев доброволно се отказва от имунитета си. В съобщението си от днес прокуратурата определя действието на депутата като политическо и морално значимо. От държавното обвинение обаче подчертават, че за да има правно действие отказът, трябва да е направен, след като главният прокурор е внесъл искане за снемане на имунитета.