За първи път от десетилетие цената на труда в страните от еврозоната е паднала. От юни миналата година насам заплатите са намалели с 0,1%. На фона на това свободните работни места са 2,3%, което е повече от предното тримесечие.
Последните данни трябва да бъдат взети предвид в светлината на рязкото повишаване на разходите за труд малко след началото на пандемията – през второто тримесечие на 2020 г., когато те се увеличиха с 4,3 % спрямо предходната година.
Това означава, че разходите за труд са се увеличили средно с малко над 2 % през последните две години, в съответствие с типичните нива през последното десетилетие.
Инфлацията на потребителските цени в еврозоната се е повишила до 3% през август – над целта на Европейската централна банка от 2%, което поражда опасения, че повишаването на цените на енергията и затрудненията във веригата на доставки може допълнително да увеличат цените.
ЕЦБ очаква инфлацията да падне под поставена цел през следващата година.
Степента на свободни работни места в еврозоната е 2,3%
Euro area job vacancy rate at 2.3% in Q2 2021 (EU 2.2%) https://t.co/dd3QmCzZu6 pic.twitter.com/D3fQnCaDO5
— EU_Eurostat (@EU_Eurostat) September 16, 2021
През второто тримесечие на 2021 г. процентът на свободни работни места е бил 2,3% в еврозоната спрямо 2,1% в предходното тримесечие и 1,6% през второто тримесечие на 2020 г., според данни, публикувани от Евростат, статистическата служба на Европейския съюз. Степента на свободни работни места в ЕС е била 2,2% през второто тримесечие на 2021 г. спрямо 2,0% през предходното тримесечие и 1,6% през второто тримесечие на 2020 г.
В еврозоната процентът на свободни работни места през второто тримесечие на 2021 г. е 2,2% в промишлеността и строителството, и 2.5% в услугите.
Сред държавите-членки, за които има сравними данни, най-голямото количество свободни работни места през второто тримесечие на 2021 г. са регистрирани в Чехия (4,9%), Белгия (4,2%) и Холандия (3,8%).
Най-ниските проценти се наблюдават и в Гърция (0,3% през първото тримесечие на 2021 г.) България, Испания и Румъния (всички с 0,8%).
В сравнение със същото тримесечие на предходната година процентът на свободни работни места се е увеличил в двадесет и три държави-членки и падна на две.
Степента на свободни работни места (JVR) измерва дела на общите свободни длъжности, изразени като процент:
JVR = (брой свободни работни места) / (брой заети длъжности + брой свободни работни места).
И все пак най-ниска остава цената на труда в България. През май тази година тя бе 6,40 евро на час. По съсщото време в Германия тя е била 36,70 евро.
За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новини