Съединените американски щати отменят визите на саудитците, за които има информация, че са свързани с убийството на журналиста на „Вашингтон поуст” и дисидент Джамал Хашоги, заяви във вторник Държавният секретар Майк Помпео.
„Тези наказания няма да са нашата последна дума“, добави Помпео.
Изявлението му дойде след вчерашната реч на турския президент Реджеп Ердоган, който даде подробности за убийството на журналиста. Според него всичко е било планирано отдавна, което противоречи на официалната позиция на Саудитска Арабия, че Хашоги е загинал в резултат на спречкване в консулството.
Иначе директорът на ЦРУ Джина Хаспел, която в понеделник замина за Турция, за да участва в разследването на убийството на саудитския журналист и дисидент Джамал Хашоги, се опитва да получи достъп до аудиозаписа, направен по време на неговия разпит, изтезания и убийство в генералното консулство на Саудитска Арабия в Истанбул.
По информация на агенция „Ройтерс“, въпреки твърденията на Анкара за наличието на подобни записи, нито САЩ, нито представители на други държави, не са имали достъп до тях.
Според агенцията САЩ и техните съюзници засега не разполагат с никакви доказателства са съпричастност на престолонаследника на Саудитска Арабия Мохамед бин Салман към убийството
Убийството на Хашоги предизвика недоволството на международната общност. Германия, Франция и Великобритания, в обща декларация, вече осъдиха действията на Рияд.
Във вторник посланикът на Кралство Саудитска Арабия е бил извикан в Министерството на външните работи на Австрия във връзка, заяви външният министър на Австрия Карин Кнайсъл.
„Днес вечерта извиках при мен в МВнР саудитския посланик и го информирах за нашето безпокойство. Ние продължаваме да настояваме за прозрачно и независимо разследване по този въпрос“, заяви Кнайсъл в ефира на австрийската телевизия.
И добави:
„Аз подчертах, че не става въпрос само за Хашоги. През последните месеци се наблюдаваше вълна от арести, а конкретно през юни бяха арестувани жени, които са участвали в конференции в чужбина и затова аз се поинтересувах в какво ги обвиняват. Не получих убедителни отговори”.
Кнайсъл обаче отбеляза, че не само посланика, но и официалните лица в Саудитска Арабия, са осъзнали, че са извършили сериозна грешка с убийството на журналист
Припомняме, че журналистът от „Вашингтон поуст” Джамал Хашоги, емигрира в Съединените щати, за да избегне арест в родината си. Хашоги открито критикуваше някои от политиките на престолонаследника принц Мохамед бин Салман и особено интервенцията в Йемен.
Журналистът за последно е видян на 2-ри октомври да влиза в саудитското консулство в Истанбул, за да оформи документи, необходими, за сключване на брак със своята турска годеница.
Отначало Рияд опроверга твърденията за убийството на изчезналия журналист. По-късно обаче медиите разпространиха новината, че турските власти разполагат с видеозапис, доказващ убийството на Хашоги в саудитското консулство.
В крайна сметка саудитските власти съобщиха, че Хашоги е загинал в резултат на конфликт в генералното консулство.
Това признание предизвика шок в богатото на петрол кралство и доведе до много критики от чужбина, включително се заговори за отказ от покупка на саудитски петрол и спиране на оръжейните доставки.