Участниците в учението на НАТО Steadfast Dart-2025 ще демонстрират способности в Учебен център „Црънча“

Специални войници от България и Испания, които ще участват в най-мащабното учение на НАТО през 2025 г. Steadfast Dart-2025 (STDT25), ще покажат своите бойни умения, техника и въоръжение в Учебен център „Црънча“, съобщават от Министерството на отбраната.

По време на демонстрацията, която ще бъде отворена за гости и журналисти, присъстващите ще могат да наблюдават действия по инфилтрация с помощта на „бързо въже“, локализиране и неутрализиране на важни цели, както и осигуряване на въздушна поддръжка и евакуация. За реализацията на тези задачи ще се използват бойни машини Vamtac ST5, два испански хеликоптера NH-90 и един хеликоптер „Кугър“ от българските ВВС.

Дейностите на военнослужещите ще бъдат наблюдавани от представители на военното ръководство на Министерството на отбраната, Съюзното съвместно командване на НАТО в Неапол (JFCN), Корпуса за бързо развръщане на НАТО в Италия (NRDC-ITA) и Съюзните сили за реагиране на НАТО (ARF).

Съвместната подготовка на участниците в учението STDT25, която е част от активната фаза, ще се проведе от 10 до 22 февруари в България, Румъния и Гърция. Около 10 000 военнослужещи от специални сили, сухопътни войски, военновъздушни и военноморски сили на България, Франция, Гърция, Италия, Румъния, Словения, Испания, Турция и Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия ще участват в нея.

Основната цел на учението е да се тества способността и процедурите за разгръщане на Съюзните сили за реагиране (ARF), както и да се повиши оперативната съвместимост между участниците по време на съвместната подготовка.

Учението в България ще се състои в района на Учебен център „Црънча“, 22-ра авиобаза в Безмер, Военноморска база – Бургас, Национален военен учебен комплекс „Чаралица“, Авиационен полигон „Елена“ и Учебен полигон „Корен“, с участието на средства от Министерството на отбраната и Въоръжените сили.

Българските военнослужещи провеждат съвместна подготовка с колегите си от въздушния компонент и компонентите за специални операции на Съюзните сили за реагиране (ARF). Изпълняват се задачи свързани с евакуация и десант на личен състав с хеликоптер, водолазни спускания, прочистване на сгради, бординг операции и стрелба на море.

Екипажи на Военновъздушните сили извършват съвместни разузнавателни полети с екипажи на испански военноморски летателни средства, както и маневри без реално използване на оръжие в координация с формирования на испанските специални сили на терен.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук