климатичната конференция

Страните, които взеха участие в 23-тата Конференция на страните по Рамковата конвенция на ООН по изменение на климата решиха, че в края на следващата година ще направят колективна оценка на емисиите си на парникови газове. Така преговорите за климатичните промени в германския град Бон се оказаха ползотворни. В тях се включиха близо 200 държави, като ключовата цел на срещата беше да се даде нов тласък на прилагането на постигнатата в Париж договореност за намаляване на въглеродните емисии, след като американският президент Доналд Тръмп реши да изтегли САЩ от споразумението. Въпросът как да се финансират проекти за бедните страни за справяне с глобалното затопляне също беше основна тема на разногласие в преговорите.

Делегатите се съгласиха още да стартират процес през 2018г., в който да бъдат преразгледани съществуващите планове за ограничаване на емисиите парникови газове като част от дългосрочни усилия за повишаване чистота на въздуха. Участниците постигнаха успех и в подготовката на почвата за това Фондът за приспособяване, учреден съгласно Протокола от Киото през 2001г. за финансиране на проекти в развиващите се страни, да стане част от Парижкото споразумение за климата от 2015г. Фондът осигурява финансова помощ за развиващите се страни, които са уязвими за неблагоприятните последици от климатичните промени.

Делегациите, участващи в конференцията, подготвиха правила за прилагане на Парижкото споразумение, включително как въглеродните емисии да бъдат измервани и съобщавани в бъдеще.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук