Вратарят Лукас Храдецки от Финландия спасява наказателния удар от Пиер-Емиле Хойбьерг от Дания по време на мача от група В на УЕФА ЕВРО 2020 между Дания и Финландия

Уелс и Швейцария поделиха точки, а Финландия и Белгия записаха победи на втория ден от Европейското първенство по футбол.

Уелс и Швейцария поделиха точките в Баку

Отборите на Уелс и Швейцария направиха равенство 1:1 в мач от група А на Европейското първенство по футбол, който се игра на Олимпийския стадион в Баку, Азербайджан. Швейцарците бяха по-настоятелният тим, но не се възползваха от своето преимущество в двубоя и трябваше да се задоволят с точката.

Швейцарецът Бреел Емболо отбелязва преднината с 1: 0 по време на футболен мач от предварителния кръг на ЕВРО 2020 между Уелс и Швейцария в Баку, Азербайджан, 12 юни

Възпитаниците на Владимир Петкович контролираха събитията от самото начало на срещата, но трудно стигаха до чисти голови положения, докато „драконите“ създадоха един шанс след удар с глава на Кийфър Мур, който бе отразен от Ян Зомер. Малко след почивката предимството на „кръстоносците“ даде резултат и нападателят на тима Бреел Емболо се разписа с изстрел с глава от близко разстояние след центриране от корнер на Джердан Шакири. Играчите на Уелс не се предадоха и натиснаха в търсене на изравнителен гол, като успяха да го реализират в 74-та минута чрез централния си нападател Кийфър Мур, който вкара с глава след подаване на Джо Морел. В заключителните минути Швейцария се опита да стигне до трите точки, но гол на резервата Марио Гавранович бе отменен от ВАР заради засада, а вратарят на Уелс Дани Уорд се отчете с няколко добри намеси.

В крайна сметка двата тима поделиха точките и си делят второто място в група зад лидера Италия, който има три точки след вчерашния си успех над Турция с 3:0 в откриващия мач от Евро 2020. В следващия си мач в сряда от 19:00 часа Уелс играе с Турция отново в Баку, докато Швейцария гостува на Италия в Рим също в сряда от 22:00 часа.

Финландия поднесе първата изненада на ЕВРО 2020 с победа над Дания с 1:0

Финландия поднесе първата изненада на ЕВРО 2020, побеждавайки отбора на домакините с 1:0, след драматичните събития в края на първото полувреме, когато Кристиян Ериксен се строполи в безсъзнание на земята и се наложи медицинския екип да го реанимира на терена.

Кристиан Ериксен от Дания извън терена, след като получи медицинска помощ по време на предварителния кръг на футболния мач от група Б на ЕВРО 2020 на група Б между Дания и Финландия в Копенхаген, Дания, 12 юни 2021 г.

След около час и половина прекъсване, докато се очакваха новини за състоянието на Ериксен, играта беше подновена. Доигра се оставащото от първото полувреме и след само 5 минути прекъсване съдията даде старт на второто.

Съвсем очаквано датчаните през цялото време демонстрираха игрово надмощие над дебютантите на европейски финали, но в 60-ата минута след грешка на защита Йоел Похянпало отбеляза с глава за 1:0.

Усилията на домакините доведоха до твърда игра в наказателното поле и дузпа, която Пиер-Емил Хьойберг изпълни неубедително и пропусна възможността за изравяване на резултата.

До края на срещата късметът на няколко пъти се усмихна на финландците като най-близо до изравнителен гол се стигна в 87-ата минута, когато Храдецки изпусна топката, но и този път резултата остана непроменен.

До завършването на мача информацията за Кристиян Ериксен е, че е в съзнание и в стабилно състояние под лекарско наблюдение в болница.

Белгия стартира с класическо 3:0 срещу Русия

Белгия победи с класическото 3:0 отбора на Русия в Санкт Петербург във вторият мач за тази вечер, който до самото начало не беше ясно дали ще се проведе, предвид извънредната ситуация с Кристиян Ериксен в Копенхаген.

В герой за белгийците се превърна Ромелу Лукаку, който още в 10-ата минута откри головата си сметка за шампионата за 1:0.

Ромелу Лукаку празнува със съотборници, след като отбеляза гол по време на футболния мач от предварителния кръг на група В на УЕФА ЕВРО 2020 между Белгия и Русия в Санкт Петербург, Русия, 12 юни 2021 г.

Адекватен отговор от страна на домакините не последва, а изнервената игра доведе до сблъсък между Кузяев и Кастан, в резултат на което се наложи да напуснат терена, а на тяхно място влязоха Денис Черишев и Тома Мюние. Именно той само няколко минути след появата си на терена удвои резултата след прецизно центриране на Торган Азар и неуверена намеса на руския вратар, който му я сервира на крака за второто попадение в 34-ата минута.

В самият край на мача Лукаку за втори път порази вратата на Шунин, за да оформи крайното 3:0, с което осигури комфортна стартова преднина за отбора си в група В.