Украинското движение по фронта в момента, което включва както малки териториални победи, така и загуби, е началото на контраофанзивата, казва пред АРД Нико Ланге, старши сътрудник към Мюнхенската конференция по сигурността и преподавател по военна история в Потсдамския университет. По думите му обаче настъплението може изобщо да не протече по начина, по който сме очаквали.
Украйна действа внимателно, а Русия успя да подсили отбраната си
Русия е успяла да подсили отбранителните си линии преди началото на контраофанзивата. Една от причините е, че военните машини, танковете и други нужни оръжия бяха доставени на Украйна със закъснение, смята Ланге, който е живял дълги години в Русия и Украйна. Затова сега украинските въоръжени сили се натъкват на големи територии, които са минирани, както и на други отбранителни системи, изградени от руснаците.
Важно е обаче и към офанзива като тази да се подхожда предпазливо, коментира експертът пред АРД. Сега, вместо да се радват шумно на победите си и да атакуват руските позиции с цялата си сила на едно място, украинските войски работят в по-малки формации и внимателно разминират пътя пред военните си машини нощем.
Украинската армия вече проведе нападения на няколко места в Луганска, Донецка и Запорожка област и на места успя да пробие отбранителните линии на руските военни. Въпреки това пред контраофанзивата има още дълъг път, за който е нужен бавен и внимателен подход, казва Ланге. „Засега не знаем дали ще видим голяма масирана атака. Наблюдават се няколко оси по фронтовата линия, по които Украйна напада“, коментира експертът пред германската обществено-правна медия.
Основният проблем на този етап е, че насилието, упражнявано от руските сили върху цивилното население, има ефект, смята Ланге. Русия насочва ракетни атаки срещу цивилни цели и това принуждава Украйна да използва противовъздушните си системи за защита на цивилното население. В същото време руската армия атакува от въздух настъпващите украински войски по фронта със самолети, хеликоптери и дронове. Украинските сили не разполагат с достатъчно противовъздушните системи, за да се защитят, обяснява още експертът.
Загубите на Украйна са незначителни
Въпреки че е ясно, че загуби ще има, настоящите поражения, които Украйна понася, са незначителни, казва Нико Ланге. Това до голяма степен се дължи на изпратените от Запада танкове и военни машини, които предлагат на украинската армия по-добра защита от преди, коментира експертът.
Относно разпространяваните от руска страна снимки на пленени и унищожени западни танкове, Ланге обяснява пред АРД, че руските войски снимат едни и същи танкове от различни ъгли и ги публикуват отново, за да създат впечатлението, че са унищожили много военна техника. „Истината е, че изобщо не са много. Ако това са всички загуби на Украйна до момента в контраофанзивата, то те са много ограничени. И може да направи извод, че украинските сили напредват успешно“, смята Ланге.
Експертът коментира, че украинците демонстрират увереност, че могат да пробият фронта, което в момента поетапно и правят. Това означава, че имат план.
Фронтът се движи под формата на полукръг и Украйна има предимствата на т.нар. вътрешни линии, обяснява Ланге пред АРД. Това означава, че тя контролира по-кратките маршрути и ако фронтът бъде пробит в някоя точка, може да реагира сравнително бързо и да насочи натам повече сили. „Това би било по-трудно за Русия, тъй като тя трябва да преодолява все по-големи разстояния по външните линии.“
Решителният момент все още предстои
Възможно е в момента украинските военни да извършват маневри, с които да заблудят руските сили. Според Ланге е добре, че това не е ясно. „Украинците напредват в много области, но решителният момент все още предстои“, прогнозира той. Въпросът е дали Украйна ще успее да пробие основната отбранителна линия на руснаците. Ланге казва, че е оптимистичен за успеха на украинската армия, но не иска да спекулира какво и кога точно ще се случи.
Експертът отбелязва още, че засега само една четвърт от най-добре подготвените украински военни са въвлечени в контранастъплението. По думите му това е добре – означава, че Украйна се подготвя при пробив да има достатъчно други части, които да изпрати бързо на фронта. Само тогава може да започне истинското освобождаване на селища, които са под руски контрол в момента, коментира Ланге пред АРД.
Русия, от друга страна, вече е изпратила голяма част от войските си на предните линии на фронта, включително от наводнените райони след взривяването на язовирната стена на „Нова Каховка“. Според експерта е напълно вероятно това да е било руската идея – да се наводни тази част на фронта, за да могат войските от там да се изтеглят и да подсилят южната част. Това обаче означава, че ако Украйна постигне истински пробив, Русия няма да разполага с достатъчно части, с които да се противопостави.
Текстът на Кристоф Шваниц е публикуван в „ДОЙЧЕ ВЕЛЕ„.
Още актуални анализи – четете тук