Украинските войници, за които се смята, че са загинали при защитата на остров Змейни, след като казаха на руски военен кораб да отиде на „майната си“, може би все още са живи, съобщават от Държавната гранична охрана на Украйна, цитирана от Гардиан.
По първоначални данни 13-те граничари са загинали, след като са отказали да предадат Змийския остров, който се намира на 186 мили (300 км) западно от Крим, от руска въздушна и морска бомбардировка в четвъртък.
В обръщението си след първия ден на руската инвазия украинският президент Володимир Зеленски обяви, че ще награди посмъртно всички войници с отличието „Герой на Украйна“. „Всички граничари загинаха геройски, но не се предадоха“, заяви Зеленски.
Съобщава се, че те са отговорили на офицер на борда на руския военен кораб с предизвикателното: „Руски военен кораб, иди на майната си“, когато той ги призовал да свалят оръжие.
Но в неотдавнашно изявление, публикувано във Facebook, Държавната гранична служба на Украйна заяви: „Силно вярваме, че всички украински защитници на остров Змийний са живи.“
След като получихме информация за възможното им местонахождение, [граничната служба] заедно с въоръжените сили на Украйна провежда работа по идентифицирането на нашите войници.“
В съобщението се казва, че предварителната информация, че граничарите може да са загинали, е постъпила преди мъжете да са загубили връзка. „Искрено се надяваме, че момчетата ще се завърнат у дома възможно най-скоро“, заяви тя и добави, че се надява съобщенията за смъртта на войниците да се окажат неверни. „Слава на украинските защитници!“, допълни тя.
Съобщава се, че руските военноморски сили са бомбардирали острова с палубни оръдия, преди да изпратят войници, които да поемат контрола, съобщава Maritime Executive, позовавайки се на съобщения в местните медии.
Змийският остров – известен като остров Змийний на украински език – се намира в близост до украинския и румънския бряг на Черно море и преди това е бил обект на териториален спор между двете държави.
На острова е разположена морска изследователска станция, а морските му граници обхващат район, за който се смята, че е стратегически важен за ресурси, включително петрол.