Авдеевка
Снимка: БТА

В края на миналата седмица украинското командване обяви, че изтегля войските си от източния град Авдеевка след четиримесечни ожесточени боеве срещу руските сили. Въпросът, който веднага започна да вълнува наблюдателите, е доколко важна е тази победа за Русия и дали тя има единствено пиар значение или има и решаваща военна стойност.

В съботната сутрин новият началник на украинската армия обяви, че изтегля силите си от Авдеевка, чиито сериозно отстъпващи по численост защитници в продължение на четири месеца се опитваха да отблъснат руския щурм на града.

Моментът, в който малкият град пада, е изключително важен за Москва, защото то ще повдигне бойния дух на войските ѝ и става факт в навечерието на навършването на втората годишнина от пълномащабната руска инвазия в Украйна и на предстоящите идния месец президентски избори в Русия, отбелязва Асошиейтед прес, информира БТА.

В кратка публикация във „Фейсбук“ в събота сутринта украинският командир генерал-полковник Олександър Сирски заяви, че е взел решението с цел избягване на обкръжение и „запазване на живота и здравето на военнослужещите“. Главнокомандващият добави, че войските се изтеглят „на по-изгодни позиции“.

„Нашите войници изпълниха доблестно воинския си дълг, направиха всичко възможно да разбият най-добрите руски части и причиниха значителни загуби на врага в жива сила и техника. Вземаме мерки за стабилизиране на положението и удържане на позициите ни“, заяви Сирски.

Изтеглянето беше обявено ден след като президентът Володимир Зеленски в петък предприе поредна европейска обиколка за убеждаване на западните съюзници да продължат да оказват военна помощ.

ПЪРВО ИЗПИТАНИЕ ЗА НОВИЯ ГЛАВНОКОМАНДВАЩ

Случилото се в Авдеевка беше първото голямо изпитание за Сирски, след като преди две седмици встъпи в длъжност като командващ на украинските въоръжени сили.

В предишното си качество на командир на сухопътните войски той беше подложен на критики за това, че в продължение на девет месеца упорито не се отказваше от отбраната и усилията за удържането в украински ръце на Бахмут, обсада, превърнала се в най-дългата и кръвопролитна битка от началото на войната и струвала скъпо на Украйна, но послужила за изтощаване на руските сили, отбелязва АП.

В последните дни преди украинските войски да се оттеглят от Авдеевка, непрекъснато постъпваха съобщения за тежкото положение в града.

В петък Родион Кудряшов, заместник-командир на Трета щурмова бригада, каза, че силите на Киев все още се държат въпреки предприето общо настъпление срещу тях на около 15 000 руски войници, но не скри очакването си „обстановката скоро да стане критична“.

„Врагът се опитва да пробие отбраната, а на някои места и да заобиколи позициите ни“, заяви Кудряшов пред АП.

Говорителят на Съвета за национална сигурност към Белия дом Джон Кърби обяви в четвъртък, че руските сили започват да надделяват над украинските в битката за Авдеевка. Той добави, че има голям риск градът да бъде превзет от Русия, развой, който говорителят „до голяма степен“ отдаде на недостига на боеприпаси, който изпитват украинските войски.

САЩ са най-големият дарител на военна помощ за Киев, но около 60 милиарда долара, предназначени за Украйна, в момента са блокирани заради политическите противоречия в американския Конгрес.

КАКВО Е ВОЕННОТО ЗНАЧЕНИЕ НА ПАДАНЕТО НА АВДЕЕВКА

Силно укрепената с тунели и бетонни фортификации Авдеевка се намира в околностите на Донецк, административния център на едноименната област, която е частично окупирана от руските сили. Може да се окаже, че превземането на Авдеевка идва точно навреме за Русия и ще ѝ послужи като плацдарм за окончателното превземане на цялата Донецка област.

Но според вашингтонския Институт за изследване на войната падането на града има по-скоро значението на символична победа за Кремъл и няма да доведе до някакви коренни промени по 1500-километровия фронт.

„Потенциалното превземане на Авдеевка от Русия няма да бъде значимо от оперативна гледна точка и вероятно ще осигури на Кремъл само пиар и политическа победа“, отбеляза в четвъртък мозъчният тръст. „Превземането на Авдеевка от руските сили създава предпоставки единствено за някои ограничени последващи тактически успехи.“

На същото мнение е и Густав Гресел от Европейския съвет за международни отношения, друг мозъчен тръст.

„Авдеевка е без стратегическо значение. Тя можеше да бъде добър плацдарм за украинско настъпление за отвоюване на града Донецк, но Киев не е в състояние да предприеме подобна офанзива и затова нямаше никакъв смисъл да губи напразно войниците си“, каза той пред Франс прес.

По думите на Гресел въпреки че Авдеевка е била силно укрепена още 2014 г. и защитниците ѝ са причинили тежки загуби на руските сили, в крайна сметка руснаците са успели да проникнат в града в средата на януари. През изминалите две седмици украинският гарнизон беше почти обкръжен, добави Гресел и обясни падането на града с бавещите се доставки за Украйна на американските изтребители Ф-16 и привършването на украинските запаси от ракети земя-въздух и снаряди за артилерията.

Украинските сили получиха заповед да създадат нова отбранителна линия западно от града, което означава, че битката в този участък от фронта е далеч не е приключила, отбелязва АФП.

Сега предстои да се види дали Украйна ще успее да удържи новата линия и дали Русия разполага с достатъчни резерви да продължи настъплението и да постигне нов пробив, каза Филип Грос от парижката Фондация за стратегически изследвания.

Според цитиран от АФП неназован европейски военен източник Украйна ще премине дългосрочно към отбрана, ще се опитва да отблъсква локалните руски нападения и ще се стреми да не пилее излишно военен капацитет, докато чака пристигането на нова военна помощ от Запада, най-вече от САЩ.

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

1 коментар

  1. Украйнските воиници бягаха панически и изоставиха ранените много са пленени . Русия потапя Украйна след нея идва ред на Полша Германия и остров Великобритания ще изчезне

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук