Международна група учени установи причината за рухването на Новоасирийското царство, смятано за първата световна империя в историята на човечеството.

Специалистите събрали образци от сталагмити в пещерата Куна Ба в северен Ирак, за да установят характера на валежите в Месопотамия през първото хилядолетие до нашата ера. Сталагмитите растат отдолу нагоре, когато дъждовната вода капе от тавана на пещерата, като при това разтворените вещества се утаяват.

В „годишните кръгове” на минералните образувания се фиксира съотношението на изотопите на кислорода, съдържащи се във водата. По това съотношение може да се определят климатичните условия в различни периоди.

Образци на сталагмити са били точно датирани съобразно съотношението на изотопите на урана и тория.

Археолозите установили, че разцветът на империята съвпаднал с двата века на необичайно влажен климат след 4000 сушави години.

Новоасирийското царство е просъществувало от 912 до 609 година от нашата ера. В средата на VII века до нашата ера са се възобновили големите и продължителни суши, които траели по няколко десетилетия и предизвикали упадък на селското стопанство. Това съответно предизвикало политическия икономическия крах на империята.

В периода на своя разцвет Новоасирийската държава се разпростирала от Средиземно море и Египет на запад до Персийския залив и западен Иран на изток.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук