Съюз с НАТО и ЕС
Съюз с НАТО и ЕС

България трябва да се позиционира в съюз със страните от НАТО и ЕС, в случай на ново разделение в Европа като това от времето на Студената война.

Това показват резултатите от проучване на Институт Отворено общество.

На фона на очертаващото се ново разделение в Европа близо година и половина след началото на руската инвазия в Украйна, приблизително два пъти повече българи биха предпочели страната да бъде в съюз с НАТО и ЕС, отколкото са тези, които биха избрали съюз с Русия, показват данните.

Изследването е проведено през юли 2023 г. Според него близо 45% от анкетираните – 1003 души, заявяват, че България трябва да се позиционира в съюз със страните от НАТО и ЕС в случай на ново разделение в Европа подобно на това от времето на Студената война.

Данните спрямо миналата 2022 година показват

увеличение на дела на привържениците на съюз с ЕС и НАТО с 6% – от 39% през юни 2022 г. до 45% през юли 2023 г.

За съюз със страни като Русия и Беларус се обявяват 22% от запитаните, което е намаление едва с 1 процент. Близо 4% биха предпочели неутралитет/независимост, а 1% за са самостоятелност/да се защитават националните интереси.

Тези промени могат да се проследят и сред привържениците на различни партии, като промяната е най-голяма сред гласуващите за ДПС.

Сред тях привържениците на ЕС и НАТО се увеличават повече от два пъти

в сравнение с миналата година – от 23% на 48%, докато тези, които са за съюз с Русия, намаляват почти два пъти – от 21% през 2022 г. на 11% през 2023 г.

Сред привържениците на другите партии също следва да се отбележат известни промени.

Например, през миналата 2022 г., когато Демократична България и Продължаваме промяната са били изследвани като отделни партии, а не като сегашната коалиция, при симпатизантите на ДБ 96% са били за съюз с НАТО и ЕС и 0% са били за съюз с Русия, а при ПП 68% от симпатизантите са били за съюз
с НАТО и ЕС,

а 14% са били за съюз с Русия.

При гласуващите за ГЕРБ през настоящата година са се увеличили симпатизантите на съюз с НАТО и ЕС от 58% през 2022 г. до 67% през 2023 г., като делът на привържениците на съюз с Русия е останал непроменен – 12%.

Интересни са данните за привържениците на „Възраждане“ и БСП. При левицата едва 22% подкрепят съюза с НАТО и ЕС, а 55% са за съюз с Русия.

При „Възраждане“ този процент е 50,

а прозападно ориентираните от избирателите на партията са 17%.

Хората, които не могат да преценят или не отговарят на въпроса, са близо 30%.

Сред профила на подкрепящите съюз с НАТО и ЕС са 56% от жителите на София и 53% от хората с висше образование.

Най-ниска подкрепа за ЕС и НАТО има сред хората с основно образование

– 30%, където има и 42% дял на хората без мнение по въпроса, както и сред жителите на селата – 35%.

Данните спрямо миналата 2022 година показват увеличение на дела на привържениците на съюз с ЕС и НАТО с 6% – от 39% през юни 2022 г. до 45% през юли 2023 г. Делът на привържениците на Русия и Беларус намалява, но незначително – с 1% от 23% през миналата година до 22% през тази година.

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук