Европейската комисия
На снимката: Европейската комисия

Европейският съюз постигна споразумение за затягане на правилата за заетост за командированите работници. Това са онези граждани на Съюза, които се местят в по-богати държави, за да изкарат повече пари, но рискуват да получат по-ниско заплащане в приемащата ги страна.

„Щастлива съм, че четири жени тук обявяваме постигането на компромис по директивата за командированите работници. Имаше дълъг дебат по темата, която раздели Европа на две части, но с помощта на естонското и българското председателство, Комисията и Парламента, постигнахме консенсус за общо разбиране за нуждата от ревизия на директивата. Постигнахме балансиран пакет, който е в интерес на всички европейски граждани. Той трябва да бъде утвърден от ЕП и Европейския съвет“, коментира зам.-министър на труда и социалната политика на България Зорница Русинова.

„В сърцевината на нашето предложение е принципът на равно заплащане за една и съща работа на едно и също място. Сега този принцип се облича в законова форма. Това пряко отговаря на опасенията на много европейски граждани. Споразумението открива нова фаза за справедлива регулация на вътрешния пазар. Той работи за стоките, услугите и капиталите, сега трябва да работи и за хората”, коментира еврокомисарят по социалните въпроси Мариане Тисен.

Френският президент Еманюел Макрон пое инициатива за реформа на директивата за командированите работници, аргументирайки се, че сегашното положение подбива заплатите и социалните стандарти в по-богатите европейски държави. Работници от по-бедните членки на ЕС могат да бъдат наемани в други държави членки на договори, които им гарантират само минималното заплащане в съответната държава, докато социалните и здравните им осигуровки им се изплащат, когато се върнат у дома. Споразумението трябва да получи одобрението на правителствата на страните членки и на ЕП, за да се превърне в закон.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук