Между 2014г. и 2016г. година, в Германия са регистрирани с 10% повече престъпления, като от тях 92% от тях са дело на бежанци. Това показват данните от анализ на група криминалисти, поръчан от германското министерство на семейството.
Данните бяха публикувани в навечерието на предстоящите следващата седмица преговори в Берлин за съставяне на ново правителство. Консервативният блок на канцлера Ангела Меркел и социалдемократите на Мартин Шулц ще седнат в неделя на масата за преговори за подновяване на голямата коалиция в Германия.
Една от основните теми на разговорите ще бъде бежанската политика. Мигрантският проблем раздели обществото, а нивото на престъпност сред пристигналите бежанци уплаши дори полицията. „Прави впечатление, че престъпленията се извършват предимно от млади мъже на възраст между 15 и 30 години. Освен това става дума за мигранти, които нямат никакъв шанс да получат закрила в Германия. На тях от самото начало им е ясно, че са нежелани и че няма как да останат тук“, коментира проф. Кристиян Пфайфер, ръководител на екипа криминалисти, изготвили анализа.
Според криминалистите това е предпоставка за агресивно поведение, защото тези мъже са инвестирали не малки суми за своя нелегален път към Европа, а надеждите им за по-добър живот са попарени.
Основният извод в анализа на криминалистите е, че икономическите мигранти от Северна Африка, предимно от Алжир, Тунис и Мароко, извършват значително по-често криминални престъпления в сравнение с бежанците от Сирия, Ирак и Афганистан, които заради перспективата да получат закрила в Германия полагат усилия да се интегрират в обществото,се казва в анализа.
Според проф. Пфайфер важна стъпка в интеграционния процес е възможността за събиране на семействата на бежанци, които са получили временно право на пребиваване в Германия.
„Колкото повече жени има в семейството, толкова по-цивилизовано се държат мъжете”, казва той.
Правото, роднини на бежанци с временен статут също да получат убежище в Германия, е един от важните въпроси на преговорите за съставяне на управляваща коалиция. В момента пристигналите в Германия нямат право да водят и семействата си, но срокът на забраната изтича през март.