БРИКС

Страните от БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Република Южна Африка) започват двудневна консултативна среща на върха в южния китайски пристанищен град Сямън,коментира темата германският национален ежедневник Die Frankfurter Allgemeine Zeitung.

В дневния ред на конференцията са възможностите за по-тясно сътрудничество между държавите от БРИКС и за подпомагане на развиващите се икономики и свободната търговия.

Неделният ядрен тест на Северна Корея стана извънредна тема в разговор на място вчера преди форума между китайския президент Си Дзинпин и руския държавен глава Владимир Путин, информация за двустранния разговор няма.

В срещата  участват освен Си Дзинпин и Путин още премиерът на Индия Нарендра Моди и президентите на Бразилия и Южна Африка, Мишел Темер и Джейкъб Зума.

Страните от БРИКС държат една четвърт от световната икономическа продукция.

Срещата на високо равнище на БРИКС, която продължава и утре, ще позволи на лидерите на Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка да обсъдят актуалните проблеми на дневния ред на света. Освен икономически въпроси, лидерите ще отделят и внимание на въпросите, свързани със сигурността, в това число и в контекста на антитерористичната операция в Сирия. Към титулярите ще се присъединят представители на Тайланд, Мексико, Египет и Гвинея, които ще вземат участие в обсъждане на концепцията „БРИКС Плюс“ – план за възможното разширяване на блока с нови членове.

Дни преди форума в Китай руският президент Путин отправи предложение – призив към участниците чрез програмна статия, огласена от Кремъл като официален документ, да бъде създаден нов „широк антитерористичен фронтне на думи, а на дела“

„До голяма степен, благодарение на действията на Русия и други заинтересовани държави, напоследък бяха създадени предпоставки за подобряване на ситуацията в Сирия. Нанесен бе мощен удар по терористите“, подчерта Путин и още, че „антитерористичната борба в Сирия и в други страни и региони трябва да продължи“.

Русия призовава не на думи, а на дела да се пристъпи към формиране на широк антитерористичен фронт на общопризната международно правна основа, централна роля в който да има ООН. И в това отношение, естествено, ценим подкрепата и съдействието от страна на нашите партньори в БРИКС, акцентира Путин.

Путин очаква още да бъдат разработени правила за международна информационна сигурност и посочва, че е трябва да бъде създадена единна международно правна база за сътрудничество в тази сфера. „Важна стъпка към бъдещите универсални правила за отговорно поведение на държавите в тази област“ може да стане сключването на международна спогодба за информационната сигурност в рамките на БРИКС.

Очаква се още руската делегация да прикани държавите от БРИКС да обсъдят борбата с инфекциозните заболявания и епидемиите, както и въпроси около създаването на нови лекарства.

Специален акцент на Русия ще е и “ сътрудничеството в областта на дребния и средния бизнес“.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук