Единствената голяма украинска православна църква в анексирания от Русия Крим ще бъде затворена, заяви нейният свещеник пред АФП. До това се стига след историческото религиозно разделение между Киев и Москва.
В продължение на повече от 300 години украинската църква беше свързана с Московската патриаршия, но Киев сега смята това за неприемливо предвид действията на Русия в Крим. Тази година е създадена независима Украинска Православна Църква, което доведе до ярост Москва.
Отец Климент, глава на катедралата „Свети Владимир и Света Олга“ в столицата на Крим Симферопол, каза, че властите на Крим са му казали, че ще отменят договора за наема на земя на църквата му следващия месец. Това е така, защото той не е успял да регистрира енорията в Руската федерация, каза той.
Но тъй като Киев смята Крим за „временно окупирана украинска територия“, той не може да се съобрази с руския закон като украински свещеник, казва Климент.
„Нашата катедрала не просто има религиозна функция. Тя е и център за духовната култура на украинците в Крим“, каза той.
Климент каза, че не знае какво ще се случи, ако църквата бъде принудена да затвори.
Договорът за лизинг на сградата, която преди това е принадлежала на образователно институция, трябваше да изтече до 2050 година.
Министерството на собствеността на Крим отказа да коментира въпроса, както и украинската православна църква в Киев.
Украинската църква преди това е била разделена на три, като едната от тях е надзиравана от патриарха на Москва. Контролираният от Русия клон на Православната църква в Украйна отказа да участва в създаването на единна църква. Също така е прекъснала връзките с Цариградската патриаршия в Истанбул, която е дала автономия на украинската църква.
Решението на Константинополския патриарх да признае независимостта на украинската църква от Русия е огромен удар за духовната власт на Москва в православния свят.