Изложение, представящо древен пиктографски текст на маите, който хвърля нова светлина върху тяхната цивилизация, бе отворено в Националния музей по антропология на Мексико сити.
Според Националния антропологически и исторически институт на Мексико /НАИИМ/, текстът в календарен стил, познат като „Кодекс на мексиканските маи“, е автентичен. Той е най-старият разчетен предиспански документ на Американския континент и е създаден между 1021 и 1154 година. Състои се от 10 листа с дължина 12,5 см, с три поддържащи слоя от кора на дървото аматe. Проучванията доведоха до теорията, че документът е част от сборник от поне 20 листа.
Текстът, който съдържа серия от наблюдения и предвиждания за движението на Венера, е бил незаконно отмъкнат от пещера в планините на Чиапас през 1960-те години и отнесен в САЩ, където за първи път е бил изложен в Ню Йорк през 1971 година. През 1974 година книгата е върната на мексиканските власти от колекционера Джошуа Сейнц.
Специалистите от НАИИМ, както и учени от Йейл и Браун, удостовериха автентичността на книгата.
Посетителите на изложението, наречено „Кодекса на мексиканските маи: следи, източници и свидетелства“, ще могат при визитата си да видят книгата и да се запознаят с мултимедийни презентации.