Хиляди излязоха на протест в Сан Франциско срещу промените в климата, предаде АФП. В акцията участваха протестиращи от щата Калифорния и други части на САЩ.
Протестите имаха две послания: за ускоряване на прехода към възобновяема енергия вместо изкопаеми горива и за защита на най-уязвимите от климатичните промени.
Много от лозунгите бяха политически и насочени конкретно срещу президента Доналд Тръмп, който изтегли страната от Парижкото споразумение за климата и опитва да премахне нормите за защита на околната среда от времето на предшественика си Барак Обама.
Движението, наречено „Да се вдигнем за климата“ организира около хиляда акции в най-малко сто страни, в момент, когато светът се подготвя за 24-ата световна конференция за климата. Десетки хиляди участваха в протестите, организирани по цял свят от Банкок до Сан Франциско.
Масови протести срещу глобалното изменение на климата и опазването на околната среда се проведоха и в най-големите градове на Франция с участието на десетки хиляди души.
Най-големият митинг на екологичните активисти се проведе в Париж – в него взеха участие 18 500 души, според данните на полицията или 50 000 по данни на организаторите, предаде АФП.
„Не позволявайте да изгорим“, „Бягай, Маню, (прозвище на френския президент Еманюел Макрон), морето приижда“, „Няма природа – няма бъдеще“ – такива лозунги можеха да се прочетат на многобройните плакати и банери, който носеха демонстрантите.
Подобни шествия се проведоха в същия ден и в други големи градове на Франция. Според различни данни, до 10 000 участници са се събрали в Лион, от 700 до 2 500 са излезли по улиците на Марсилия, 3000-5000 – В Рен, около 3 800 – в Страсбург.
Кампанията, озаглавена „Поход за климата“ се проведе на фона на гръмката оставка на френския министър на екологичния и солидарен преход Никола Юло, който в края на август внезапно обяви, че напуска правителството.
Известен в миналото като журналист и природозащитник, Юло даде да се разбере, че в състава на кабинета на министрите за него се оказва непосилно прилагането на политиките, необходими за опазване на околната среда, като сред причините изтъкна и преобладаващото влияние на мощни индустриални лобита.
Предавайки властта на приемника си, Франсоа де Рюжи, вече бившият министър Никола Юло изнесе прочувствена прощална реч, в която едва сдържа сълзите, споделяйки, че проблемите на околната среда не са привлекли достатъчно внимание от страна на обществото и призова всички, които не са безразлични към проблема с глобалното изменение на климата да положат усилия, за да бъдат взети най-накрая мерки на най-високо ниво.
На този призив незабавно откликна обществения активист Максим Лелон, който инициира тази акция. В същия ден, когато Юло обяви оставката си, 27-годишният журналист публикува открит призив в социалните мрежи, с който прикани всички желаещи да се организира масова акция в защита на природата.