Пореден ден на протести в САЩ заради убийството на чернокож. Стотици недоволни граждани се събраха около Белия дом във Вашингтон с искания за справедливост след смъртта на афроамериканецът Джордж Флойд, убит при арестуването му от полицаи в Минеаполис. Стигна се до напрежение и в други градове в страната.
Въпросният полицай се сдоби с обвинение за убийство и бе арестуван, но това не успокои страстите.
Освен американската столица, Атланта, Лас Вегас, Ню Йорк и Шарлът са някои от местата, където стотици излязоха да изразят гнева си.
В Минеаполис, откъдето тръгна всичко, въпреки наложения вечерен час, протестиращи излязоха по улиците, където бяха посрещнати от Националната гвардия.
„Вашингтон пост“ съобщи за вероятно използване на гумени куршуми.
В Атланта събрали се пред централата на Си Ен Ен надраскаха с графити огромните червени букви от логото, счупиха прозорци и хвърляха камъни.
Телевизията предаваше на живо как демонстранти замерят с бутилки полицаите, застанали във входа на сградата, и ги призовават да напуснат полицията. Един човек се опита да разбие със скейтборд прозорци на сградата. Замазано с боя бе логото на телевизията. Полицейското присъствие бе засилено.
Журналисти на Си Ен Ен също бяха арестувани, но часове по-късно – освободени.
„Това, което ми даде малко утеха, беше, че то се случи на живо по телевизията“, каза репортерът Омар Хименес пред зрителите след освобождаването си. „Не трябва да се съмнявате в моята история. Тя не е цензурирана по никакъв начин; вие я видяхте със собствените си очи“, заяви той.
Хименес е чернокож, а повечето полицаи, участвали в ареста му, изглежда бяха бели. Репортерът каза, че екипът му стоял на улица в града около час и половина, преди полицията да започне активни действия. По думите му той и колегите му се преместили до един ъгъл, за да се махнат от пътя. В ефир Хименес каза на полицаите, носещи противогази и предпазни шлемове, че иска да знае къде да се премести, за да се махне от пътя им, и обясни, че е представител на медиите.
Полицията на Минесота заяви, че са били арестувани трима представители на Си Ен Ен, докато полицаите са „разчиствали улиците и са възстановявали реда“. Според полицията тримата са били освободени, след като е било потвърдено, че са представители на медиите.
Кметицата на Атланта Кейша Ланс Ботъмс (демократ) на емоционална пресконференция обвини протестиращите, че с действията си позорят името и на Флойд и на родения в града борец за правата на чернокожите Мартин Лутър Кинг.
„Това не е духът на Кинг, това е хаос, когато убиха Кинг, ние не вършехме такива неща в нашия град”, каза Ботъмс и призова протестиращите да се разотидат.
Съобщава се обаче, че размириците са продължили, има изпочупени заведения, подпалени коли.
В Ню Йорк полицията съобщава за поне 70 арестувани.
Насилственият арест, апелът към органите на реда с думите “не мога да дишам” и смъртта на Флойд, уловени от камера, отвориха отново най-болезнените рани на страната, свързани с расова несправедливост.
В Кълъмбъс, Охайо, 400 души блокираха кръстовище в града през нощта и започнаха да замерят полицията с бутилки с вода. Полицаите използваха сълзотворен газ срещу тях. Тогава демонстранти започнаха да чупят стъклата на съседна сграда.
Във Финикс, щата Аризона, стотици хора също излязоха на протест, прераснал в сблъсък с полицията.
В Денвър, Колорадо, демонстранти блокираха трафика по водещи улици и чупеха прозорците на автомобилите, а полицията трябваше да използва сълзотворен газ. Чуваха се и изстрели.
В град Петал, щата Мисисипи, кметът Хал Маркс предизвика гневни реакции, като каза, че не е видял нищо нередно във видеото в социалните мрежи, показващо последните мигове от живота на Флойд.
„Ако успяваш да кажеш, че не можеш да дишаш, това означава, че все още дишаш. По-вероятно е този мъж да е умрял от свърхдоза или от сърдечен пристъп. Видеото не показва оказаната от него съпротива, която го е довела до това положение. Полицията е разпъвана на кръст“, написа в Туитър кметът републиканец.