разлика в заплащането все още има

Малко над 23 евро на час е получавал средностатистическия европеец през 2017г. Точно преди десет години средното заплащане в ЕС на час е било 19,5 евро.

Сред държавите членки най-високо е почасовото заплащане в Люксембург – 43,8 евро, следва Дания – 38,7 евро и Белгия – 37,9 евро.

цени

Над 30 евро е в  останалите големи икономики – Франция, Холандия и Германия.

Точно в обратната част на класацията са държавите от бившия Източен блок – България – 5,1 евро, Румъния – 5,5 евро на час, Полша – 6,3, Унгария – 7,6, Литва – 8,4, Латвия – 8,6.

В сравнение с 2007г. във всички държави членки, освен в Гърция и Великобритания, се отчита леко покачване на средното заплащане на час.

В двете споменати държави почасовото възнаграждение е намаляло.

Най-голям ръст на заплащането се отчита в България – от 2,3 евро в годината на влизане в ЕС до 5,1 евро днес или ръст със 122%.

Макар сумата да не изглежда голяма, трябва да имаме предвид, че покупателната способност на тези 5,1 евро в България е много по-различна, отколкото да речем 38-те евро в Дания.

Средната месечна работна заплата в Дания е около 2200 евро, според сайта „Чек ин прайз”.

Ето и доказателството. ДЕБАТИ.БГ направи справка с цените на основните продукти в България, Дания и Русия. Както вече споменахме средната работна заплата в Дания е 2200 евро, в България е 574,16 евро (1123 лева), а в Русия 546,9 евро (38400 рубли).

цени

Графиката, която виждате е за цени в евро. От нея става ясно, че макар заплатите в България да са по-ниски, покупателната им способност е съизмерима с тази на заплатите в Западна Европа. За сравнение, в Дания разходите както за храна, така и за жилище са двойно по-високи. В Русия, освен че заплатите са по-ниски (само за сравнение – по официални данни – минималната заплата в Руската федерация е 100 евро, в България – над 250 евро) цените на някои основни продукти са доста по-високи от тези в България.

цени

Макар доходите в страната ни да изглеждат по-ниски от тези в Западна Европа, то измерването на стандарта на живот само по този критерий би било груба грешка. От графиките се вижда, че ако мерим покупателната способност, българите живеят малко по-зле от датчаните, но много по-добре от руснаците.

Чували сме много пъти, че България е най-бедната държава в ЕС, защото доходите ни са най-ниски, но това е откровена лъжа – покупателната способност на една българска заплата до голяма степен отговаря на покупателната способност на една датска заплата.

На финала можем да направим следния извод: датчаните действително взимат по-високи заплати, но разходите им са двойно по-високи. В Русия, освен че заплатите са по-ниски, цените на основните хранителни и нехранителни продукти са по-високи.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук