България върви към еврозоната, заяви зам.-председателят на Европейската комисия, отговарящ за еврото и социалния диалог Валдис Домбровскис по време на представянето на Специфичните за България препоръки в рамките на Европейския семестър 2017.

„Икономическото сътрудничество е изключително важно. Трета поредна година представяме специфичните препоръки в България. На всички държави-членки им предстои ръст. Що се отнася до заетостта, броят на заетите расте. Броят на заетите лица в икономиката в работоспособна обаче възраст намалява. Европейските икономики трябва да станат все по-конкурентоспособни и иновативни, за да може всички граждани да усетят лично възстановяването на икономиката. Заложени са конкретни приоритети за икономическата политика“, коментира Домбровскис.

Той за пореден път обясни, че у нас има големи дисбаланси в икономиката.

„Те се отнасят и за корпоративния дълг, който е доста висок. От друга страна българските власти в отговор на препоръките от 2016 г. по отношение на пенсионния сектор България предприе мерки. Има доста високо ниво на неуредени дългове. Мерките, които трябва да бъдат взети в банковия сектор трябва да се предприемат по-бързо”, препоръча зам.-председателят на ЕК.

Той е оптимист, че събираемостта на дълговете ще се подобри.

„Друг важен елемент е прозрачният механизъм за постановяването на минималната работна заплата. Вярно е, че се увеличи, но въпреки това препоръките датират от предишните години. България трябва да разреши някои предизвикателства в областта на финансовия сектор и застраховането“, каза още еврокомисарят, отговарящ за еврото и социалния диалог.

Той препоръча да се подобри животът на населението в селските райони, както и да се подобри здравеопазването.

„Досега смятам, че българските власти винаги са проявявали разбирателство, така че очакваме и бъдещото сътрудничество от българските власти“, добави той.

За еврозоната Домбровскис посочи, че има номинални обменни критерии.

„Обсъждахме този въпрос. Някои аспекти изглеждат доста добре. Вие вървите към еврозоната. Необходимо да се присъедините към механизма за обменните курсове“, каза още той.

 

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук