Въпреки взетото решение днес на първо четене в ресорната комисия на НС за индексация на договорите в строителството, пътищарите все пак излизат на протест утре. Той е обявен като безсрочен, а началото му ще бъде дадено на 27 май в 9 часа на различни места в страната. От браншовите организации обявяват, че ще блокират движението от 10 до 11 часа.
Местата, които ще бъдат блокирани, са:
- Служебният вход на Народното събрание в София
- София II-18 (Околовръстен път в близост до детелината на АМ „Тракия)
- Пловдив кръгово движение I-8; II-86 (в близост до магазин „Метро“)
- AM „Хемус“ – вход/изход гр. Варна
- Бургас – съоръжение обход Бургас
- Кръстовище на път II-82 и III-822 до Самоков
- Видин кръстовище на I-1 и II-11
- Ловеч – Път II-35
- Русе – път I-5 km 18+300
- Шумен – пътен възел „Белокопитово“
- Път I-5 кръстовище Крепост (в близост до Хасково)
- Перник I-6 светофар при с. Драгичево
- Благоевград – п.в. Благоевград юг
- Чепеларе – път II-86 Проглед
- Плевен – пътен възел I-3 и III-305
- Монтана – кръгово кръстовище начало проход Петрохан
- Велико Търново – път I-5 при бензиностанция Ромпетрол
- Път I-1 в близост до Ботевград
- Търговище I-4 Кръгово кръстовище при бензиностанция ОМВ
- I-5 Стара Загора
Вчера от браншовата организация посочиха, че ще протестират, докато в България не се намерят държавници, които „да предприемат необходимото за нормализиране на отрасъла.” От там критикуваха и „Продължаваме промяната” за отмененото заседание на парламентарната комисия по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление на 21 юли, на което трябваше да се гласува разплащане на вече извършени дейности и да се приемат измененията в Закона за обществените поръчки, които да позволят индексация на цените в строителството.
Въпреки това днес комисията се събра и прие на първо четене и двата законопроекта на „Демократична България” и „Продължаваме промяната”, с които се урежда желаната индексация на договорите.
От браншовата организация заявиха, че фирмите засега са получили 720 милиона лева, като според тях под въпрос е поддържането на пътищата през зимата. Решението да бъде изплатена само половината от дължимата сума беше взето на 20 април.
Останалите 50% от дължимото трябваше да бъдат разплатени, когато се установи, че строителните дейности са реално извършени след доклад на комисията по регионална политика в парламента.
Днес председателят на ресорната комисия в парламента Настимир Ананиев коментира пред БНТ, че все още не е решен проблемът с основанията за плащания, а докато това е така, плащания няма да има.
„Когато говорим за публични средства, не може лековато да платим едни милиарди на пътните фирми. Има натиск да се разпише един празен чек“, заяви той.
Ананиев припомни, че междуведомствената комисия, която е проверила общо 906 задания, е открила нарушения в 79% от тях.