Върховния административен съд единодушно определи като незаконно спирането на границите заради неплатени глоби. Според съдиите текстовете от Закона за движението по пътищата, с които се ограничават основни права на гражданите. Това са свободното придвижване в страната, напускане на нейните предели и правото на личен живот. Според съда се погазва и принципът на правовата държава.
Става дума за текстове от закона, въз основа на които при преминаване на границите, органите на КАТ спират колите от движение за неплатени глоби и отнемат временно свидетелствата за управление, уточняват от ВАС.
Какво казва съдът за глобите по границите?
Върховните съдии приемат, че с оспорените разпоредби, законодателят фрапантно е нарушил принципа на правовата държава. Въпросните текстове са в противоречие с изискванията на правната сигурност. Също така те ограничават конституционно защитени права на гражданите, се казва още в позицията на магистратите.
„Липсва правна логика в конструкция, при която неплащане на едно публично задължение да води до отнемане на свидетелството за управление на моторно превозно средство на водач и до временно спиране от движение на моторно превозно средство на собственик, при това да се твърди, че преследваната цел е „осигуряване на безопасността на движението по пътищата“.
Според съда те принудителни административни мерки могат са оправдани. Но само, когато с тях се преследват декларираните в закона цели и когато се прилагат за предотвратяване и преустановяване на административните нарушения.
Магистратите са категорични, че не може да се прилагат като санкция за неплащане на глоба. Особено ако се изразява във временно отнемане на книжката или спиране от движение на МПС с цел да бъде принудено лицето да изпълни публичното си задължение“.