Това беше сватбеното събитие на лятото в Австрия и всички звезди на политическия небосклон бяха там. Плюс един чуждестранен гост, който донесе със себе си букет жълти цветя, трупа пеещи казаци и куп спорове.
Когато външният министър Карин Кнайсл каза „да” във винарска изба на хълмовете в Южна Австрия в събота вечерта, руският президент Владимир Путин беше там, за да й даде благословията си.
Той остана за малко повече от час и потанцува с булката – той в тъмносин костюм, а тя в кремава традиционна австрийска одежда.
Неговият подарък за младоженците беше изпълнението на руски хор докаран от Русия специално за случая.
Министърът на външните работи на страната съобщи, че церемонията е била малка, само с около 100 гости. Но с Путин сред тях събитието придоби изключителна важност за цяла Европа, което се отрази отрицателно на Австрия.
В продължение на векове страната е била неутрална в борбата между Изтока и Запада, поддържайки силни връзки както с Русия, така и със съюзниците си от ЕС, да не говорим за САЩ.
Но малката алпийска държава се обърна към Москва от края на миналата година, когато коалиционното правителство, съставено от дясноцентристката Народна партия и крайнодясната Партия на свободата, започна работа. През 2016 г. Партията на свободата подписа пакт за сътрудничество с партията на Путин Обединена Русия.
53-годишната Кнайсл – академик и журналист преди да стъпи на поста в австрийското правителство през декември – е официално независим кандидат. Но те бе избрана на поста от Партията на свободата.
Както крайнодясната политическа формация, така и Кнайсл е против санкциите срещу Русия. Когато други европейски държави експулсираха руските дипломати през март във връзка с отравянето на бившия руски двоен агент Сергей Скрипал на британска земя, Австрия открито отказа да направи същото. Докато президентите Путин и Тръмп планираха срещата си през лятото, Путин предпочиташе тя да се проведе във Виена, вместо в Хелзинки.
Въпреки че Кнайсл не се смята за близка приятелка на Путин, тя го покани на сватбата си по време на посещението му във Виена през юни. Миналата седмица Кремъл потвърди, че поканата е приета. Кнайсл се омъжи за предприемача Волфганг Мейлингър.
Сватбата даде крайно символичната възможност на Путин да демонстрира задълбочаването на връзките си с политическите лидери в Европа. За дълго време Путин се отнасяше с ЕС като с противник и имаше амбиции за разделяне на континента. Това негово усили е засили през последните години след изборните успехи на популистките партии, много от които споделят презрението на Москва към Брюксел.
Моментът е удивително подходящ за Путин, тъй като Австрия в момента е ротационен председател на Съвета на ЕС.
Освен Путин двете най-силни политически фигури в Австрия – канцлерът Себастиан Курц и вицеканцлерът Хайнц-Кристиан Щрахе, който е и лидер на Партията на свободата, също бяха гости на сватбата. Курц държи Австрия да бъде „строител на мостове” между Русия и Запада.
Но присъствието на Путин беше широко критикувано от опозиционните депутати в Австрия.
„Как австрийското председателство на Съвета на ЕС може да изпълни заявките на собственото си правителство да изгражда мостове и да бъде честен посредник, когато външният министър и канцлерът на Австрия очевидно са на една страна?”, попита Андреас Шнайдер – депутат от лявоцентристката партия Социалдемократи.
Тази гледна точка беше подхваната от Украйна, където Русия използва военна сила, за да анексира територии и все още подкрепя опитите на сепаратистите да заграбят още.
„Ако каните Владимир Путин на сватбата си, вече не сте неутрални”, написа в Туитър председателят на Съвета по външни работи на Украйна Ханна Хопко. „Отсега нататък Австрия не може да бъде медиатор в Украйна. Точка.”
Депутатът от Партията на свободата Йохан Гуденус каза, че Кнайсл е свободна да кани когото си иска на своята сватба и обвини критиците, че се опитват да се месят в личния й живот.
Присъствието на Путин на сватбата затъмни визитата му в Германия по-късно същия ден, когато той се срещна с германския канцлер Ангела Меркел за втори път за последните три месеца.
В провинциалната резиденция на Меркел близо до Берлин лидерите трябваше да се фокусират върху конфликтите в Сирия и Украйна. Не се очакваха никакви ключови дискусии, но двете държави потвърдиха задълбочаването на сътрудничеството помежду си след като се отслабиха връзките със САЩ.
„Мнението ми е, че спорните въпроси могат да се решават единствено в диалог и чрез диалог”, каза Меркел преди срещата.
Не се очакваше лидерите да дадат пресконференция след разговорите.