Вече трети ден българските власти се лутат в разсъжденията си около зверското убийство на Виктория Маринова. Повечето експерти и медии, по неясни причини и без доказателства, твърдят, че убийството има битов характер.
Затова пък европейските институции, както и десетки западни медии, схванаха, че най-вероятно става дума за убийство, мотивирано от работата на журналистката, тъй като последното предаване на водещата засяга съвсем безкомпромисно голямата корупция, свързана с еврофондовете и властта у нас.
Публикуваме материала на „Вашингтон поуст” без съкращения:
Виктория Маринова, 30-годишната българска журналистка, която скоро стана водеща на предаване, фокусирано върху разследващата журналистика, беше изнасилена и убита в неделя – случай, който потресе цяла Европа.
Мотивите, които стоят зад престъплението остават неясни, а българските власти казват, че все още няма връзка между убийството на журналистката и нейната работа.
Защото Маринова е третият репортер убит в Европа за последната година, новината предизвика много въпроси, свързани със сигурността на журналистите на континента.
„Отново смел журналист падна в битката за истината и борбата с корупцията”, каза Франс Тимерманс, вицепрезидент на Европейската комисия, в понеделник в Брюксел.
ЕС обеща подкрепа на българските власти, тъй като разследването продължава.
Българските власти още отричат да има доказателства, че зверското убийство на Маринова е свързано с работата й.
„Става дума за изнасилване и убийство”, каза вътрешният министър Младен Маринов.
В понеделник българските медии съобщиха, че паркът, където е убита Маринова, е в непосредствена близост до психиатрично заведение и че властите разследват дали пациент на клиниката може да е нападнал жената.
„Най-добрите криминалози са изпратени в Русе – нека не бързаме”, каза българският премиер Бойко Борисов и добави, че на мястото на престъплението е открито голямо количество ДНК материал.
Маринова, бивша лайфстайл журналистка, беше административен директор на TVN – популярен телевизионен канал в северна България. Миналият месец тя започнала да води ново предаване, наречено „Детектор”, което се фокусира върху политически разследвания.
Само един епизод от предаването е бил излъчен преди смъртта на жената. В него тя говори с двама разследващи журналисти, които разкриха схеми за източване на евросредства и корупция в региона.
Журналистите Димитър Стоянов от българския сайт „Бивол” и Атила Биро от румънската организация Rise Project наскоро бяха арестувани от местните власти.
„Прозрачност без граници” определи България за най-корумпираната държава членка на ЕС. „Репортери без граници” класираха страната на 111-то място от 180 в годишния световен индекс за свободата на словото – най-ниското място в ЕС.
Атанас Чобанов, главен редактор на Бивол, каза в телефонно интервю, че е скептичен за реакцията на правителството.
„Не можем да омаловажим всяка възможност и всяка версия, но ако разследвате убийството, вие търсите мотив“, каза той.
В същото време, той определи Маринова като телевизионен водещ и добави, че технически не е била разследващ репортер.
„Искаше да направи разследване” – каза той – „Кой знае? Вероятно някога можеше и да стане разследващ журналист, но вече не е тук”.
Убийството на Маринова – като случаен акт на насилие или целенасочено зверство – идва след още два подобни случая, които предизвикаха опасения за свободата на печата в Европа.
През октомври 2017г. Дафне Каруана Галисия, репортер от Малта, специалист по разследванията на корупция и пране на пари по високите етажи на властта, загина при бомбардировка, близо до дома й.
През февруари Ян Куцияк, словашки журналист, който също съобщи за корупция в правителството, беше застрелян заедно със своята годеница.
В съзнанието на защитниците на свободата на печата е и изчезването на Джамал Кашоги, виден критик на саудитския режим и сътрудник на „Вашингтон поуст”. Той се изгуби миналата седмица след влизането си в Саудитското консулство в Истанбул.
Турските власти твърдят, че е бил убит при влизането си.
Свързана новина: