Асен Василев
Асен Василев

По повод вчерашното изявление на Европейската комисия, че България изпълнява три от четирите критерия за присъединяване към еврозоната, вицепремиерът Асен Василев заяви, че страната ни може да приеме еврото през 2024-та година.

„1-ви януари 2024-та Комисията потвърждава, че е срок, който ние можем да постигнем. Основният въпрос е да си променим законодателството, така, че да отговаряме институционално, което е изцяло в наши ръце. Вторият въпрос е свързан с инфлацията и дали ще изпълним инфлационните критерии“.

Той заяви, че Хърватия е занижила дефицита си изкуствено, като това е известно и на Европейската централна банка.

Причината за изпреварващата инфлация у нас по думи на Василев е, че енергията и храните са с по-голям дял в потребителската кошница, отколкото в другите европейски държави, а при тези стоки имаше сериозно поскъпване.

„Ние виждаме, че при енергията инфлацията вече е овладяна, а поскъпването на храните е почти овладяно. Имаме вторични ефекти при облеклата, обувките и транспорта, но се надяваме в следващите месеци и там да овладеем инфлацията. Освен това във втората половина на годината ще мерим поскъпването от по-висока база“, посочи финансовият министър.

Той обясни, че няма как държавата да намали ефекта от инфлацията, която е внесена чрез горивата.

„Цената на природния газ по съществуващите договори се вдигна за една година четири пъти. Няма бюджет в света, който да издържи на подобен натиск“, подчерта министърът.

Той отбеляза, че при електроенергията се прилага коменсационна схема, като за бизнеса цената на тока е същата като тази от септември миналата година, а за домакинствата от юли.

„Ние сме страната с най-ниските акцизни ставки на горивата, не са с повишавани данъците, освен това е ограничен и монополният натиск“, каза още Василев по повод борбата с инфлацията и за подкрепата за хората и за бизнеса.

Василев: Към края на май приходите са по-големи от разходите

Към края на май имаме очаквани приходи в размер малко над 22 млрд. лева. Приходите нарастват с над 2 млрд. лв. спрямо миналогодишните. Данъчните и неданъчните постъпления нарастват, данъчните също са над 2 млрд. докато постъпленията в частта на помощите са горе-долу като миналата. Това заяви финансовият министър Асен Василев по време на заседанието на бюджетната комисия.

22,185 млрд. лева са разходите. През май 2021 разходите са били малко над 20 млрд. Общо приходи спрямо разходи в момента продължаваме да имаме положително салдо от над 500 млн. лева, коментира Василев. Приходите от ДДС растат по-бавно с около 9% нарастват, основният растеж е от приходите от корпоративен данък, където имаме растеж от 24% на годишна база за първите 5 месеца. Приходите от данъците на физическите лица растат малко по-бавно, добави Василев. Очакваме актуализацията на бюджета да се внесе в НС следващата седмица, каза още Василев.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук