Валентин Радев

Министърът на вътрешните работи не успя да „неглижира” констатациите на турските власти за свързана с „Булгартабак“ контрабанда.

Докладът е публичен, дори онлайн, но МВР все още чакали да го получат по официален път.

Вчера, Радев твърдеше, че макар да не е запознат с документа, му било известно, че там никъде не се споменава „Булгартабак”.

Тази сутрин, пред Нова телевизия, той каза съвсем друго – българският тютюнев холдинг бил споменат не като организатор, а само като източник на контрабанда.

От което стана ясно, че все пак в МВР са чели доклада и са анализирали внимателно формулировката.

„Да, докладът още не е при мене, но сме го поискали – има си дирекция… Аз чувам от телевизора – да, то го имало в интернет. Аз не искам от интернет – ние сме го поискали от Интерпол и от турската страна. Когато дойде докладът и прочета текста и наистина има думата „Булгартабак“… Но казват, че „той е източник“ на такива цигари. Той може да е източник, но да минава през две други държави, където сме ги дали официално, и да влиза в Турция. Никой не е казал откъде. Когато изясня това, тогава ще кажа: „Да, ние сме виновни.“

Седмици след публикуването на последния годишен доклад на турската служба за борба с организираната престъпност и контрабандата (KOM), свързващ за пръв път директно българския тютюнев холдинг с контрабанда на цигари в южната ни съседка, и МВР, и главният прокурор продължават да поддържат „доблестната“ позиция, че не са го получили и не са го чели (и съответно не предприемат нищо).

На 16 ноември главният прокурор Сотир Цацаров заяви пред медиите, че докладът не е пристигнал в прокуратурата.

Цацаров дори изрази съмнение дали такъв документ съществува:

„Чакайте малко, за да се самосезирам по доклад на тяхната служба за контрабанда, не просто трябва да прочета някъде, че такъв доклад има, а такъв доклад трябва да се съществува и да стигне по възможните официални канали“, каза тогава главният прокурор.

В доклади на турските власти отпреди две години се говореше за контрабанда на марки цигари на „Булгартабак“, с които се финансира ПКК – организация, обявена за терористична в Турция. В последния доклад на KOM (за 2016 г.) за пръв път се говори директно за „Булгартабак“.

На 1 февруари на 2016 г. стана известно, че Турция е наложила забрана на депутата от ДПС Делян Пеевски и почетния председател на „Движението” Ахмед Доган, да влизат в страната.

На 16 февруари 2016 г. Делян Пеевски съобщи, че излиза от акционерната си собственост в „Булгартабак холдинг“ и ще продаде дела си.

Месец по-късно „Булгартабак“ обяви, че спира да работи за един от основните си пазари – Близкия Изток.

През април 2017 г. Делян Пеевски продаде цигарения си бизнес в България срещу 105 млн. евро на концерна British American Tobacco (BAT).

Свързана новина:

Турция обвинява „Булгартабак” в контрабанда на цигари

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук