Отборът на България победи Молдова във втория си двубой на новия тенис-турнир AТР Cup. Това стана възможно, след като нашите момчета спечелиха двата мача на сингъл и по този начин превърнаха във формалност срещата на двойки.

Така във вторник Григор Димитров и компания излизат срещу Белгия в битка за първото място в групата, което гарантира участие на 1/4-финалите.

Денят започна отлично за нашия тим, след като Димитър Кузманов надделя срещу Александър Козбинов с 6:1, 7:5 в първата среща от битката на България с Молдова на ATP Cup в Австралия. За Мико това е първа победа на ниво ATP.

Втората ни ракета стартира отлично и успя да спечели първия сет с 6:1 след само 31 минути игра. Втората част беше изключително оспорвана. Тя продължи 71 минути, като Кузманов надделя със 7:5.

Кузманов беше близо 400 места по-напред от съперника си в ранглистата на АТП, а след успеха, който му носи 15 точки, отново ще се върне в Топ 400.

Във втория мач играещият ни капитан Григор Димитров не допусна изненада и победи първата ракета на Молдова Раду Албот с 2:0 сета (6:2, 6:3).

Димитров започна много силно срещу Албот и спечели първия сет с 6:2 за едва 28 минути. Григор стартира добре и във втората част и поведе с 2:0. Албот успя да изравни за 2:2. При 4:3 Димитров постигна нов пробив и поведе с 5:3. След това на собствено подаване звездата ни отрази три точки за връщане на пробива и от първата си възможност стигна до победата.

За съжаление в двубоя на двойки нашите момчета може би отпуснати след осигурената победа, загубиха с 4:6, 6:7. Това може да окаже влияние на крайното класиране в групата, но е важно как ще завърши сблъсъка между Великобритания и Белгия.

За момента нашият тим е лидер в група С с две победи и 4:2 точки (формират се от мачовете в групата).

Какво следва оттук нататък?

Най добрият вариант за българския тим е разбира се да победи Белгия във вторник. Тогава със сигурност ще сме първи в групата и на четвъртфиналите ще играем с победителя от група F. В нея са отборите на домакина Австралия, Канада, Германия и Гърция. За момента първи са австралийците, които записаха две победи до момента.

При загуба от Белгия ще трябва да се надяваме да сме един измежду най-добрите втори отбори, но като се има предвид, че не успяхме да запишем чиста победа с 3:0 точки до момента, това ще е трудна мисия. Иначе единият от двата най-добрите втори ще играе срещу победителя от група А (най-вероятно Сърбия), а другият ще се изправи срещу първия в група В, където е Испания водена от Рафа Надал.

По интересен начин се разпределя наградният фонд в надпреварата. Той е 15 млн. долара. Всеки тенисист получава бонус за участието си на турнира, като той се определя според класирането му в световната ранглиста преди началото на турнира.

Например, Григор Димитров беше на 20-та позиция и ще получи 150 хил. долара за участието си. Всичките ни останали състезатели са извън топ 300 и ще вземат по 15 хил.

За всяка победа в груповата фаза се падат по 9850 долара на играч. Успех на ¼-финалите носи 17620 долара, на полуфиналите 29280, а при спечелване на турнира всеки тенисист от отбора победител ще взе ме по 48760 долара.