"Вейпинг Асоциация - България" се противопоставя категорично на пълната забрана на електронните цигари и призовава за широк обществен дебат

„Вейпинг Асоциация – България“ изрази своето категорично несъгласие с предложението за напълно забрана на електронните цигари (вейпове) в страната и призова за задълбочено обсъждане на темата. Организацията настоява за конструктивен диалог „с всички заинтересовани страни, включително здравни специалисти, икономисти и представители на индустрията, за да се състави разумна и основателна регулация, която да опазва както общественото здраве, така и легитимния бизнес“. Тази информация е част от официалната декларация на „Вейпинг Асоциация – България“, разпространена до медиите днес.

Реакцията на „Вейпинг Асоциация – България“ идва след обявените в петък действия за законодателни промени от ГЕРБ-СДС, които предвиждат забрана на пускането на електронни цигари на пазара, включително забрана за внос и търговия с електронни цигари за еднократна и многократна употреба, независимо дали те съдържат никотин, на територията на България. Това обяви на брифинг в парламента Костадин Ангелов, заместник-председател на парламентарната група на ГЕРБ-СДС и председател на комисията по здравеопазване.

В своята позиция, „Вейпинг Асоциация – България“ предупреждават, че такава забрана, без предварителен анализ и консултации с експерти, може да доведе до сериозни икономически, социални и регулаторни проблеми.

„Електронните цигари са обект на законово регулиране, облагани с акциз и подлежат на строг контрол в съответствие с европейските директиви. Въпреки това, в обществото се забелязва тенденция за приравняване на тези продукти с нелегални вещества, което е не само манипулативно, но и вреди на индустрията и общественото здраве“, заявяват от асоциацията.

Според асоциацията, пълната забрана на електронните цигари би довела до загуби за държавния бюджет; увеличаване на нелегалния пазар и свързани правни и икономически рискове за бизнеса и бюджета, тъй като не е предложена регулация за възстановяване на платените акцизи или унищожението на забранените стоки.

Вместо забрана, „Вейпинг Асоциация – България“ предлага друг подход, вдъхновен от практиките на Гърция и Румъния, които прилагат стриктен контрол върху продажбата и дистрибуцията на вейпинг продукти, сочи разпространената позиция. Организацията не отхвърля и възможността за „вейп туризъм“ към тези съседни държави.

От „Вейпинг Асоциация – България“ оспорват твърденията, че компенсирането на загубите от акцизите ще се реализира чрез увеличаване на приходите от традиционните цигари. „Под прикритието на борба за общественото здраве, съществува риск тези действия да преследват други цели – свързани с краткосрочни финансови облаги и пренасочване на ресурси към остаряващи индустрии“, посочват от организацията.

Според тях, секторът от 2023 година е в „ситуация на хаотична регулация, въведена бързо и без необходимото планиране“.

„Вейпинг Асоциация – България“ е учредена през април 2024 година и в момента има 13 членове с право на глас, според информация на техния официален сайт.

Подкрепата за предложението за пълна забрана на вейпинг продуктите вече изрази социалният министър Борислав Гуцанов, а председателят на НС Наталия Киселова сподели, че би подкрепила законопроект за забрана на продажбата на вейпове на непълнолетни.

По отношение на предложението за забрана на вейповете от ГЕРБ-СДС, лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов поясни, че независимо дали законопроектът ще бъде внесен от ГЕРБ или друга политическа сила, е убеден, че той ще получи подкрепата на всички в Народното събрание.

Александър Симидчиев от „Продължаваме промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ) заяви, че ще подкрепят всяка мярка за ограничаване на разпространението и употребата на вейпове и енергийни напитки. Според него, законодателството, което имаме в момента, е абсолютно адекватно, като остава задача контролната функция на държавата.

Председателят на парламентарната група на „ДПС-Ново начало“ Делян Пеевски отбеляза, че трябва да се забрани вносът на вейпове от определени страни и да се усилят контролните механизми за предлаганите продукти.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук