Броят на смъртните случаи в страната достигна 26 700, заяви премиерът на Великобритания на днешния си брифинг.
Броят на пациентите с нов тип коронавирус, починали в Обединеното кралство, достигна 26,7 хиляди, като се увеличи с 674 на ден, но пикът на огнището вече е преминал. Това обяви на днешния си брифинг премиерът на Обединеното кралство Борис Джонсън.
„Тестовете от 171 253 души са били положителни, което означава увеличение с 6322 души в сравнение с вчера. За съжаление, от онези пациенти, чиито тестове са положителни за коронавирус, са умрели 26 711, което е увеличение с 674 пациенти от вчера“, каза британският премиер. Към 29 април в страната са загинали 26 097 души. В момента не е ясно дали това означава, че броят на смъртните случаи действително е достигнал 26 771, а не 26 711, както каза премиерът.
В същото време Джонсън увери, че страната е преодоляла пика на огнището.
„Мога да потвърдя, че това е първият път, когато сме преодолели пика на това заболяване. Преодоляхме върха и се движим надолу“, каза той, предупреждавайки за важността на избягването на втора вълна. „Сега е жизненоважно да не губим контрол и да оцелеем без втори връх“, каза той.
Според Джонсън през изминалия ден 81,600 души са били тествани за коронавирусна инфекция. По този начин правителството не успя да изпълни обещанието си да увеличи броя на ежедневните тестове до края на месеца до 100 хиляди. Главата на правителството призна, че трябва да се направи още много, за да се доведе ситуацията с тестване на населението за коронавирус до желаните показатели. „Няма съмнение, че пътят, който трябва да бъде извървян тепърва е дълъг“, каза той.
През следващата седмица Джонсън обеща да въведе „всеобхватен план“, който да обясни как да се рестартира икономиката в страна, която е поставена под карантина от 23 март, кога децата ще могат да се върнат на училище, а възрастните могат да отидат на работа.
„Накратко, [планът ще бъде] за това как можем да продължим да потискаме болестта и в същото време да рестартираме икономиката“, каза политикът.
Премиерът говори и за задължителното носене на маски на обществени места, засягайки тема, по която във Великобритания няма консенсус. Според Джонсън това ще бъде полезно „по епидемиологични причини, но също така ще даде на хората необходимото самочувствие, че могат да се върнат по-сигурни на работа“.