Колумбийския университет в Ню Йорк обяви тазгодишните носителите на най-престижни журналистически награди – Пулицър. В победител на вечерта се превърна вестник „Ню Йорк Таймс”, който си тръгна с три отличия – за международна журналистика, за горещи новини и за задълбочени статии по дадена тема. Наградата за международна журналистика бе присъдена на изданието заради статии, посветени на усилията на Владимир Путин за прокарване на руско влияние в чужбина. Това става на фона на разкритията на американското разузнаване, че Кремъл активно е опитвал да повлияе на президентските избори в САЩ в полза на Тръмп.

 „Не се намираме в залеза на журналистиката, напротив. Ние сме в разгара на една революция. Дигиталната епоха дава на днешните журналисти средства, за които техните предшественици са можели само да мечтаят. Технологиите направиха света по-малък и много по-достъпен”, коментира Майк Прайд, администратор на наградите.

Сред наградените тази година е и българката Алексения Димитрова от вестник „24 часа” за разяснителен репортаж по работата си по т.нар. „Панамски документи”, която разкри как политици, атлети и други известни личности използват данъчни убежища, за да избягват плащане на налози.

Дейвид Фарънтхолд от в. „Вашингтон пост” бе удостоен с наградата за национален репортаж заради журналистическото му разследване на благотворителната дейност на Доналд Тръмп. Според журито той е „създал модел за прозрачна журналистика с отразяването на политическата кампания и е поставил под съмнение щедростта на американския президент към благотворителни организации”.

Фарънтхолд е журналистът, който стои зад една от най-сензационните и скандални новини в предизборната кампания в САЩ. Той разкри, че Тръмп е заснет на видеозапис как отправя обидни и сексистки коментари за жените.

Фотографът Даниел Берехулак получи „Пулицър” за отразяване на горещи новини. Отличени бяха негови снимки, които показват войната срещу дрогата във Филипините. Наградата за репортажна снимка отиде при „Чикаго трибюн” за портретна снимка на 10-годишно дете, оцеляло при престрелка в Чикаго.

В 19-членната комисия на „Пулицър” участват бивши носители на наградата и други прочути журналисти и академици. Тя избира победителите в общо 21 категории в журналистиката, литературата и музиката с помощта на 102-членно жури.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук