Вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев нарече предложението за референдум относно еврото, инициирано от президента Румен Радев, поредна „инвестиция“ в разделението на българското общество. Това стана ясно в предаването на бТВ „Защо, господин министър?“.
„Много тъжно е, че след четири години усилия за разделяне на обществото, сега смятаме, че референдум може да ни обедини. Това ще бъде още една стъпка към разделение на един вече разпокъсан български народ,“ заяви Дончев относно поредното предложение за референдум за еврото, след като президентът Радев обяви, че ще го внесе в парламента.
Той акцентира, че много правни експерти вече са се произнесли, че такова искане противоречи на Конституцията. Според него, то води до различни снятят – както социални, така и политически. Vox populi („Глас на народа“ – бел. ред.) не е задължително правило, коментира още Дончев. Той попита какво би се случило, ако бъде свикан референдум с два критични въпроса – „Исако искате данъците да бъдат намалени наполовина? Искате ли минималната работна заплата да бъде 10 000 лева?“.
Дончев признава критиката, че разяснителната кампания за еврото е закъсняла, но подчерта, че кабинетът е на власт едва три месеца, а преди него са управлявали служебни правителства.
Той напомни, че България поддържа валутен борд от четвърт век и българският лев е свързан с еврото.
Дончев не е съгласен с твърдението, че темата за присъединяването на страната към еврозоната не е била разглеждана достатъчно, тъй като, по негови думи, темата за конвергентния доклад е била основна политическа новина в последния месец и половина, свързана с въвеждането на еврото. Сега, малко преди публикуването на доклада (очаква се той да излезе на 4 юни – бел. ред.), се вдига тази инициатива (за референдум), допълни Дончев.
Той отбеляза, че когато важна институция като президентството предлага подобна идея, това само затруднява обществените нагласи. Също така, според него, всички европейски институции — Европейската комисия и Европейската централна банка, се питат какво става в България и дали наистина искаме да бъдем част от еврозоната.
„Целта на президентската институция е да бъде над дребните политически интриги, да служи като баланс и изразител на обществените интереси. Вместо това, особено в последните дни, виждаме президента активно в политическата аренa, желаещ да бъде лидер на опозицията,“ добави той. Според него темата за евентуален импийчмънт на президента ще увеличи политическото и институционално напрежение.
Дончев смята, че колкото и трудно да е сформирано това правителство, то е без алтернатива. В отговор на въпрос дали, ако „БСП-Обединена левица“ и „Има такъв народ“ подкрепят референдума, това би довело до края на кабинета „Желязков“, вицепремиерът коментира, че това едва ли ще бъде стъпка към стабилизиране на правителството.
Относно очакваните нови вотове на недоверие към кабинета „Желязков“, Дончев изрази мнение, че това е нова форма на политическа култура. „Смятам, че такова нещо никога не се е случвало и в днешно време можем да достигнем неизмерими нива на вотове на недоверие,“ посочи той, добавяйки, че това може да обезцени този важен политически инструмент. Въпреки това, вицепремиерът смята, че ако кабинетът се съсредоточи само върху оцеляването си, няма да постигне нищо. „Единствено чрез работа и постигане на резултати правителството ще има шанс да просъществува,“ заключи Дончев.
По думите му, „животът“ на настоящото правителство зависи от резултатите – ако първите положителни стъпки се преобразуват в успехи преди края на годината, това може да му осигури дългосрочна политическа перспектива.
Относно Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ), Томислав Дончев посочи, че ограниченото внимание само към второто плащане е малко неправилно, тъй като общо плащанията са девет.
Той напомни, че през последните три месеца е извършен критичен анализ на всички проекти в НПВУ, като се идентифицират тези, които не могат да бъдат осъществени до август 2026 г. Оказва се, че отпадналите проекти са около 24-25, на стойност 1,1 млрд. лева. Вицепремиерът подчерта, че това не означава, че България губи средства, тъй като Планът е наддоговорен.
Той добави, че другият важен процес е свързан с реформите – ако Народното събрание приеме всички закони за върховенство на закона и борба с корупцията в техния договорен вид, България няма да загуби нищо от второто плащане. Според Дончев, политическите изявления, които чува в парламента, му дават надежда. Голямото предизвикателство остава Черната си работа – „да обработим шест плащания в рамките на осем месеца“.
Относно изучаването на религия в училище, вицепремиерът е на мнение, че е необходима дискусия и не е нужно тя да протича в истеричен тон.