Губернаторът и главният прокурор на Юта обявиха, че завеждат съдебно дело срещу гиганта в областта на социалните медии, като твърдят, че TikTok игнорира живи предавания, в които младежи са принуждавани да извършват сексуални действия срещу подаръци и пари.
Щата Юта съди TikTok, твърдейки, че една от най-популярните и доходоносни функции на платформата – TikTok Live – се използва за сексуална експлоатация на деца и тийнейджъри, които извършват неподходящи действия в замяна на виртуални подаръци, които могат да бъдат обменени срещу истински пари.
Искът – който се основава отчасти на разследването на Forbes „How TikTok Live Became „A Strip Club Filled With 15-Year-Olds“ – описва по подобен начин видеостриймъра TikTok като „виртуален стриптийз клуб“ и „мръсно подземие на сексуалната експлоатация“.
Позовавайки се на този репортаж и на допълнителни вътрешни материали на TikTok, които го подкрепят, получени като част от призовка за представяне на документи по отделно текущо дело, главният прокурор на Юта Шон Д. Рейес и Отделът за защита на потребителите на щата обвиняват TikTok в нарушаване на Закона за практиките за продажба на потребителски стоки в Юта и настояват за съдебен процес със съдебни заседатели.
„LIVE далеч не е безопасно място за потребителите – особено за децата – и тези опасности не са случайни“, се казва в силно редактираната жалба от 54 страници, подадена заедно с адвокат от адвокатската кантора Edelson PC.
„Вредните и недобросъвестни действия в LIVE произтичат пряко от виртуалната икономика в приложението на TikTok, която вече е улеснила транзакции за милиарди долари. Парите се обменят между потребителите, съхраняват се в потребителски акаунти и се изтеглят от платформата, без почти никакъв надзор, въпреки контрола на TikTok върху платформата. Тази парична схема е насърчила тревожна култура на експлоатация и незаконна дейност.“
TikTok се намира в средата на екзистенциална криза в САЩ, след като президентът Джо Байдън подписа закон, който ще забрани приложението в цялата страна в началото на следващата година от съображения за национална сигурност, освен ако базираната в Китай компания майка ByteDance не се съгласи да продаде платформата на американски собственик.
Но опасенията за опасностите, които TikTok може да представлява за децата, предшестват проверката на националната сигурност, която се разрази във Вашингтон с началото на пандемията. Година по-рано Федералната търговска комисия постигна споразумение за близо 6 млн. долара с TikTok (тогава Musical.ly) заради предполагаеми нарушения на поверителността на личните данни на децата – по онова време рекордна гражданска санкция за агенцията в тази област.
Оттогава Forbes хвърли светлина върху разпространението на материали със сексуално насилие над деца в TikTok; проблемите с работата на модераторите на TikTok с такова съдържание и начините, по които TikTok Live се използва неправомерно за привличане на млади момичета да участват в сугестивни и потенциално незаконни шоута за възрастни мъже в приложението.
В едно от предаванията на TikTok Live, описано подробно в разследването на Forbes, 14-годишно момиче с барета получава заявки от непознати в предаването, в което участват 2000 души, като някои от тях предлагат „35 долара за светкавица“, искат да видят краката ѝ и ѝ казват, че ще изпратят пари на приложението ѝ Cash. „Вие плащате сметките ми“, казва младото момиче на зрителите.
В друг случай тийнейджърка бавно отрязва ризата си с ножица, докато аудитория от 3000 души я подканя с яйца. „АКО ИЗВЪРШИШ ЧЕРНАТА ЧАСТ, ЩЕ ИЗПРАТИШ НА ТИКТОК ЖИВО 35 000 TIKTOK COINS (400 USD)“, пише един коментатор, призовавайки я да отреже сутиена си. В други стриймове на TikTok, често заснети от спалните и баните на момичетата, им се предлагаха финансови награди, ако се целунат или разтворят краката си пред камерата.
Тези, които гледат предаванията, могат да купуват монети TikTok, които могат да използват за закупуване и изпращане на цифрови подаръци на водещите на предаванията на живо. Виртуалните подаръци изглеждат безобидни – те включват цветя, сърца, сладолед и близалки, но могат да бъдат превърнати в пари от получателя. (Тези, които „живеят на живо“, просто свързват своите сметки в TikTok и банковите си сметки, за да обменят тези предмети срещу истински пари.)
Но в много от стотиците живи предавания в TikTok, разгледани от Forbes, подаръците изглежда са изпратени от възрастни на непълнолетни, което според експерти в областта на правото и правоприлагането може да даде възможност на хищниците да подготвят мишени за онлайн или офлайн сексуално насилие и сексуално изнудване. Репортажът накара водещите републиканци в Конгреса да призоват за среща с главния изпълнителен директор на TikTok Шоу Чу в края на 2022 г.
По-късно службата на главния прокурор на щата Юта завежда делото, „за да спре експлоататорската схема за монетизиране на TikTok и да защити младежите от Юта“, се казва в жалбата. В него се твърди също, че TikTok не е регистрирана, както се изисква от федералния закон, във федералната мрежа за борба с финансовите престъпления на Министерството на финансите на САЩ (FinCEN), което означава, че „всяка транзакция, която се извършва на платформата, избягва регулаторните схеми, предназначени да идентифицират и спрат сексуалната експлоатация и други незаконни дейности, като пране на пари, финансиране на тероризма, продажба на наркотици и незаконни хазартни игри – отвратително поведение, което TikTok не само улеснява, но и получава огромни печалби от него“.
Губернаторът на Юта Спенсър Кокс заяви: „Намирам новите обвинения срещу TikTok Live не просто за обезпокоителни, а за невероятно тревожни.“
Говорителят на TikTok Майкъл Хюз заяви в изявление, изпратено по имейл, че „TikTok има водещи в индустрията политики и мерки за защита на безопасността и благосъстоянието на тийнейджърите. Създателите трябва да са навършили 18 години, преди да могат да стартират LIVE, а акаунтът им трябва да отговаря на изискването за брой последователи. Незабавно отнемаме достъпа до функциите, ако открием акаунти, които не отговарят на нашите изисквания за възраст.“ (В жалбата на Юта се казва, че „тези възрастови ограничения не са нищо повече от кухи декларации за политиката“ и че „възрастовите ограничения на TikTok са неефективни и много деца все още се присъединяват към LIVE събитията ежедневно“).
Юта също така твърди, че това, което компанията е заявила публично по тези въпроси, включително в отговора си на разследването на Forbes за TikTok Live, не съответства на случващото се в компанията и в някои случаи е невярно, въз основа на вътрешни документи, прегледани от службата на главния прокурор. (Например: Юта заяви, че твърденията на TikTok за нейните политики и мерки, насочени към защита на тийнейджърите, включително отнемане на достъпа до функции на потребители, за които е установено, че са непълнолетни, са неверни, но в жалбата е редактирана вътрешна информация, която обяснява защо. Юта планира да поиска от съда да разсекрети документите.)
„Нашето разследване потвърди, че TikTok знае за вредите, които нанася на младите жертви, но смята, че печели твърде много пари, за да спре“, заяви главният прокурор на Юта Рейес.
Това е втората жалба, която държавата подава срещу TikTok. През октомври 2023 г. Юта подаде иск срещу компанията заради алгоритъма за пристрастяване и други функции, целящи да увеличат максимално времето, което младите потребители прекарват в приложението; TikTok подаде молба за отхвърляне и очаква решение. Юта също така е част от двупартийна група от главни прокурори на щати, които разследват предполагаемите вреди, които TikTok нанася на непълнолетните потребители.
Статията е достъпна в Forbes