Говорим за Турция с известна доза оптимизъм, заяви пред БНР журналистът и международен анализатор Мехмед Юмер в коментар за предстоящите тази неделя президентски и парламентарни избори в Турция.
Юмер имаше предвид вероятната победа на Републиканската народна партия и нейния кандидат-президент Кемал Кълъчдароглу. Той припомни, че на местните избори през 2019 г. опозиционната РНП е победи в най-големите турски градове – Истанбул и столицата Анкара.
За Ердоган – който спечели Истанбул, печели Турция. Републиканската народна партия спечели Истанбул и всички повярваха, че може да спечели и Турция. Вторият фактор, който ни вдъхва оптимизъм, е, че турският народ след 1950 г., когато минава към многопартиен модел на управление, се запознава с една дефектна демокрация. Затова сега анализираме турските избори толкова ентусиазирано“, коментира Юмер.
„Дали ще се оправдае или опровергае правилото, че авторитарните режими не се сменят с честни избори – това остава голяма въпросителна към настоящия момент“, добави анализаторът.
По думите му Кемал Кълъчдароглу е направил неимоверни трансформации в Републиканската народна партия. „Той се дължи изключително културно и цивилизовано в предизборната кампания“, подчерта Мехмед Юмер. И добави, че неговият съперник – действащият президент Реджеп Ердоган, си позволява да използва обидни изрази.
„Когато съм разговарял с хора след първия мандат на Ердоган, те одобряваха начина на управление и казваха, че успяват да спестяват. Никога обаче не изразяваха симпатия към неговия идейно-политически възглед. Може би ако е водещо материалното благосъстояние, има много хора, които по този признак биха гласували за Ердоган“, смята Юмер.
„От друга страна нашите изселници там, онези, които отидоха през 1989 г., са добре образовани. И добре могат да разграничат политическите идеи. Има хора, които по принцип отхвърлят идейния възглед на ислямизма и няма да гласуват по идейни съображения. Може би това ще натежи“, предположи развитието на изборите в неделя Мехмед Юмер.
Още международни новини – четете тук