Руският президент Владимир Путин разговоря днес с виетнамския си колега То Лам в Ханой
Руският президент Владимир Путин разговоря днес с виетнамския си колега То Лам в Ханой. Снимка: АП/БТА

Визитите на Владимир Путин в Северна Корея и Виетнам остават водеща тема за западния печат, обобщава БТА.

Руският президент Владимир Путин сключи пакт за стратегическо партньорство със севернокорейския лидер Ким Чен-ун, пише в заглавие британският в. „Файненшъл таймс“.

Руският президент заяви, че новото партньорство включва клауза за взаимопомощ, която ще се прилага в случай на „агресия“ срещу една от подписалите страни, отбелязва изданието.

Путин каза още, че Москва може да развие „военнотехническо сътрудничество“ в рамките на споразумението и призова ООН да прекрати режима си на санкции срещу Северна Корея.

„Тези нелегитимни действия служат единствено за подкопаване на световната икономическа и политическа система“, заяви руският президент и добави: „Ние ще продължим да се противопоставяме на практиката на задушаващите санкции като инструмент, който Западът използва, за да запази хегемонията си.“

Путин благодари на Ким за подкрепата на севернокорейския лидер за войната му в Украйна на фона на пищното посрещане при първото си посещение в изолираната комунистическа страна от повече от две десетилетия.

Ким потвърди „безусловната подкрепа“ на Северна Корея за Москва, като отбеляза, че Русия има „важна роля и мисия в запазването на стратегическата стабилност и баланс в света“.

Срещата им, която продължи около два часа, последва посещението на Ким в руския Далечен изток през септември, когато той и Путин разгледаха най-модерния руски космодрум.

Путин изрази надежда, че Ким ще направи посещение в Москва, посочва „Файненшъл таймс“.

Цитирани от изданието експерти отбелязват, че предлагането на храни и военни технологии от страна на Русия на Северна Корея ще затрудни привличането на Пхенян към преговори за денуклеаризация, докато евентуален по-голям трансфер на севернокорейски оръжия към Русия ще засили нуждата на Украйна от оръжия от нейните съюзници.

Макар че Путин твърди, че договорът е „отбранителен по характер“, той несъмнено ще подсили опасенията на Запада, че Кремъл мобилизира авторитарни държави като Китай, Иран и Северна Корея, за да подкрепи войната си в Украйна както с реторика, така и с материални средства, посочва изданието „Политико“.

През последните месеци бяха изразени опасения, че Северна Корея може би снабдява Русия с оръжие в замяна на икономическа помощ и трансфер на технологии. По-рано тази година Киев заяви, че Русия е използвала балистични ракети, произведени в Северна Корея, за да атакува цели в Украйна, коментира изданието.

Типично по севернокорейски, пътуването тази седмица беше пропаганден спектакъл. Площад „Ким Ир Сен“ в центъра на столицата Пхенян беше окичен с руски и севернокорейски знамена, както и с колосални портрети на двамата лидери. Голямо множество от хора, облечени в червено, бяло и синьо – националните цветове на Русия – ликуваше, докато Путин и Ким минаваха по червения килим, съпровождани от духов оркестър, който изпълняваше патриотични руски песни.

През последните години Русия и Северна Корея се сближиха заради тежките санкции, наложени и на двете страни от международната общност – на Москва заради войната в Украйна, а на Пхенян – заради програмата му за ядрени оръжия и балистични ракети. Докато повечето санкции срещу Москва бяха наложени на национално ниво, Пхенян е обект на множество санкции, приети от Съвета за сигурност на ООН, които Русия навремето одобри, посочва „Политико“.

През последните години Русия се опитва да убеди международната общност да намали санкциите си срещу Северна Корея. Вчера Путин подари на Ким луксозна лимузина, пренебрегвайки санкциите на ООН, забраняващи трансфера на луксозни стоки за Пхенян.

Путин пристигна на държавна визита във Виетнам, осъдена от САЩ, пише в заглавие британският в. „Гардиън“.

Виетнам дълго се подготвяше за държавното посрещане на Путин – първата му визита в страната от 2017 г. насам, но пътуването предизвика гнева на САЩ, посочва изданието.

По план Путин трябва да се срещне с лидера на Комунистическата партия Нгуен Фу Чонг, с президента То Лам и с министър-председателя Фам Мин Чин. Руският лидер се очаква да присъства и на церемонии по полагане на венци, включително в мавзолея на Хо Ши Мин, където е положено балсамираното тяло на лидера основател на Виетнам.

Русия и Виетнам имат дълбоки връзки, датиращи от 50-те години на миналия век, и в продължение на десетилетия Москва беше водещият доставчик на оръжие за Ханой, отбелязва „Гардиън“.

В статия, посветена на посещението му, Путин приветства Виетнам за подкрепата му за „прагматичен начин за разрешаване на кризата“ в Украйна. Виетнам официално води неутрална външна политика и се въздържа да осъжда инвазията на Русия в Украйна – позиция, която някои западни държави смятат за твърде изгодна за Кремъл.

Освен че похвали Виетнам за „балансираната позиция“ по отношение на войната в Украйна, Путин изброи напредъка в областта на плащанията, енергетиката и търговията между страните в статията, публикувана във вестника на Комунистическата партия на Виетнам (КПВ) „Нан дан“.

Миналата година китайският президент Си Цзинпин и американският президент Джо Байдън посетиха Ханой, който се опитва да поддържа еднаква дистанция от съперничещите си световни сили, съгласно гъвкавите предписания на своята „бамбукова дипломация“, която съчетава благоразумие и прагматизъм, посочва френският в. „Монд“.

Посещението на Владимир Путин, който трябва да отпътува за Москва тази вечер, включва и икономически компонент, като се планира разширяването на сътрудничеството в областта на енергетиката, технологиите, образованието и туризма, отбелязва френското издание.

„Монд“ съобщава и за реакцията на говорителя на Държавния департамент на САЩ на визитите на Путин в Северна Корея и Виетнам.

„Задълбочаването на сътрудничеството между Русия и Северна Корея трябва да предизвиква безпокойство у всеки, който е заинтересован от поддържането на мира и стабилността на Корейския полуостров“, каза говорителят и добави: „Не смятаме, че която и да е държава трябва да предоставя на Путин платформа за насърчаване на неговата агресивна война срещу Украйна. Русия грубо нарушава Устава на ООН и се опитва да подкопае международната система“.

Още международни новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук