Грипен
Изтребител "Грипен"

Правителството предложи на Народното събрание да приеме проекта за инвестиционен разход „Придобиване на основна бойна техника за изграждане на батальонни бойни групи от състава на механизирана бригада“ и актуализирания проект „Придобиване на нов тип боен самолет“. Те са част от цялостната концепция за модернизация на въоръжените сили. Третият план, този за 2 нови кораба за флота, засега е на задна позиция, макар че „Министерство на отбраната“ не се е отказало от него. Преизчисляването с включен ДДС оскъпи проектите.

Инвестиционният проект „Придобиване на основна бойна техника за изграждане на батальонни бойни групи от състава на механизирана бригада“ предвижда придобиване на 150 броя бойна и специална техника за три батальонни бойни групи, на системи и допълнително оборудване, както и обучение на състава. Времевият интервал за неговата реализация обхваща 12 години. Прогнозната стойност е в размер на 1 милиард и 464 милиона лева с ДДС.

Инвестиционният проект „Придобиване на нов тип боен самолет“ предвижда придобиването на 16 самолета на два етапа. През първия етап, който е финансово осигурен с 1 милиард и 800 милиона лв. с ДДС, е предвидено да се придобият не по-малко от осем бойни самолета. С тези средства се предвижда придобиването на летателните апарати, средствата за наземно обслужване, средствата за обучение, обучението на състава, първоначалната интегрирана логистична поддръжка (за период от 3 години) и въоръжението.

Общото поскъпване на двата проекта след прилагане на ДДС е около 500 мрн. лева. По-рано военният министър Красимир Каракачанов заяви, че ще се стреми да вкара за одобрение до края на май и проектът за патрулните кораби, но не е ясно дали ще успее. Ако това стане, общата цена на превъоръжаването, която сега е над 3,2 милиарда лева, ще скочи с още 1 милиард. Тъй като стойността на трите най-големи сделки за осъвременяване на армията е мисока дори и за по-богати страни, има съмнения дали нещата ще бъдат доведени до успешен завършек.

Каракачанов изрази надежда до края на годината „да сме пред договор или със сключен договор“. Той се зарече в избора значение да има само добрата оферта, а не „политически или геополитически“ съображения.

Правителството одобри и предлага на Народното събрание да приеме и доклада за състоянието на отбраната и въоръжените сили за миналата година. Документът отразява текущото състояние на военните аспекти на националната сигурност и резултатите от изпълнението на политиката в областта на отбраната през 2017 г. С него Министерският съвет представя изводи и насоки за съсредоточаване на усилията през следващия отчетен период.

Основният извод от документа е, че българските въоръжени сили са в състояние да изпълняват задачите си, но със затруднения и повишен риск. Констатираните проблеми са свързани с недокомплектоване на щата с военнослужещи /което е достигнало 20% от щатния състав и засяга в най-голяма степен „Сухопътни войски“/, недостатъчното ресурсно осигуряване и затрудненията по поддържането и развитието на отбранителните способности.

В доклада се посочва, че усилията на ръководството на Министерството на отбраната през 2018 г. ще бъдат концентрирани в:

  • изпълнение на дейностите по „Програма за развитие на отбранителните способности на въоръжените сили 2020“;
  • изготвяне на пътна карта за разработване на дългосрочна, всеобхватна и финансово осигурена програма за развитие на въоръжените сили след 2020 г.;
  • реализация на разчетите в приетия Национален план за увеличаване на бюджета за отбрана на 2% от БВП до 2024 г.;
  • стартиране на трите основни модернизационни проекта за въоръжените сили;
  • попълване на вакантните места във въоръжените сили и окомплектоване на доброволния резерв;
  • изграждане на способности за киберотбрана и др.
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук