Владимир Чуков
На снимката: проф. Владимир Чуков

Виждаме формирането на огромен потенциален контингент от бедстващи хора, които са готови да се превърнат в сериозен миграционен поток. По време на това земетресение се формира и термина „земетръсна миграция“, който може би ще се претвори и ще се превърне в реалност в следващите седмици и месеци. Това прогнозира в интервю за ДЕБАТИ.БГ арабистът проф. Владимир Чуков.

Той съобщи, че в икономически план равносметката след земетресенията е печална.

„Все още щетите се изчисляват. Според мен никога няма да бъдат обявени в точните си материални измерения. Турция обяви, че около 2 милиона души са останали без дом. Значителна част от тях са настанени в палатки и контейнери. Много от хората, които живееха в засегнатите райони бяха принудени да се изселят в централната или западната част на страната“, обяснява Чуков.

Той допълва, че не е много ясно какви ще бъдат материалните щети.

„От правителството обявиха сума от 34 млрд. долара, но Асоциацията на турските бизнесмени и предприемачи обявиха двойно по-голяма цифра – около 84 млрд. долара. Счита се, че става въпрос за около 10% от БВП на страната. Турция сега е в предизборна кампания и тази равносметка няма да бъде споделена от управляващи и опозиция“, смята той.

Самите щети, като сума, в Сирия трудно биха могли да бъдат изчислени, защото засегнатата територия е поделена между режима на Башар Асад и опозицията, най вече провинциите Идлиб и Алепо, смята проф. Чуков.

„Що се отнася до Сирия, там жертвите бяха замразени. Около 5000 човека си остана бройката на загиналите. За сравнение в Турция са над 46 000, като там статистиката работи много по-коректно. Появиха се цифри от сорта на 34 милиарда долара на фона на тоталния срив на сирийската икономика, която търпи земетресения от 2011г. Благодарение на гражданската война в Сирия и нахлуването на Русия през 2015г. е силно разрушена инфраструктурата на страната. Така че каква е сумата там никой не може да каже.“

Хората без покрив над главата в Сирия са над 5 милиона. Ситуацията не е розова, а последствията от тези щети в голяма степен ще излизат наяве с течение на времето. Сирийският режим крие, не желае да предостави информация за истинската картина, докато при опозицията ситуацията е трагична, заяви специалистът.

Каква е равносметката един месец след земетресенията; как ще се отразят те върху политическия живот в Турция и Сирия; успя ли турската държава да се справи с жертвите и щетите и какво е значението на бедствието за милионите бежанци на сирийско-турската граница – четете утре в цялото интервю на ДЕБАТИ.БГ с проф. Чуков.

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук