проф. Владимир Чуков
На снимката: проф. Владимир Чуков

В Нигер беше извършен преврат. Видяхме там да се веят руски знамена, портрети на Путин, антифренски слогани, имаше и нападения над френското посолство. Но аз мисля, че този преврат не прилича на превратите, които станаха в съседните на Нигер държави като Буркина Фасо и Мали, защото има регионална структура. Русия в момента по-скоро се използва като табелка, като слоган за мобилизиране на едни тълпи, на едни недоволни хора, които искат смяна на властта в Ниамей, а моторът за тази промяна на властта е недоволството от сегашни членове на генералния щаб на нигерската армия. Това каза в специално интервю за ДЕБАТИ.БГ международният анализатор проф. Владимир Чуков.

„Буквално преди няколко месеца беше сменен бившият шеф на генералният щаб на нигерската армия и беше изпратен за посланик в Абу Даби в ОАЕ. Това е реакция именно на този свален нигерски бивш военен, който иска да си го изкара на този, който го е сменил на поста и на неговите бивши подчинени. Имаше предположения, че зад този преврат стоят ОАЕ, в което аз не съм убеден“, казва анализаторът.

Според него, съседните на Нигер Мали и Буркина Фасо са взели позиция да не допуснат външна военна интервенция срещу Нигер, но тя виси във въздуха:

„На терен в Нигер има 1500 френски войника и 1100 американски войника, които реално са много по-силни от самата армия на Нигер. Нещо повече – Франция няма намерение да се изтегля от там. В Мали френският контингент беше принуден да се изтегли след нахлуването на руските наемници от Вагнер, но тук ситуацията не е същата, защото няма военна интервенция. Освен това, Франция, Запада, ЕС, международната общност и САЩ признават предното управление на Мохамед Базум“ обяснява проф. Чуков.

Той смята, че хората, които размахват руски знамена и плакати на Путин вече са с поохладени страсти.

„Нигер е една от най-бедните държави в Африка и тя фактически живее на помощи. И  тук специалисти гадаят – ако има външно заинтересовани държави, по това ще се познае дали има външна ръка. Но Русия не е държавата, която дава помощи, тя обикновено взима помощи. Историята на СССР, историята на Русия , на Руската империя винаги показва, че там където стъпят руснаците те грабят, те крадат, те не дават. И това всъщност е голямата разлика в политиката на САЩ, на ЕС, които даряват“ каза специалистът.

И даде пример със самата Нигер. Франция годишно дарява 100 000 000 евро на Нигер. ЕС дарява 200 000 000 евро на Нигер. А с тези пари тази държава си купува не само продукти от първа необходимост, а и електричество.

„Така че този ентусиазъм, този популизъм, обвит в една целофанена обвивка на любов към Путин и Русия, много скоро ще охладнее. Още нещо, имаше опасения, че едва ли не Нигер ще спре доставката на уран за Франция и ЕС, нещо което икономистите опровергаха. В момента пазарът на уран в света е толкова разнообразен, че ако не е рудата от Нигер, ще бъде рудата от Казахстан. Има голяма конкуренция на този тип стока на световния пазар“ смята той.

И допълва, че много скоро там ще се намери някакъв баланс, като идеята е да не се стига до кръвопролития, защото никой не желае това.

„Защо Нигер е важен, защото там се събират основните сили на Запада, които се противопоставят на радикалните джихадисти, на радикалният ислям. В този регион много активни са привържениците на Ал-кайда, на Ислямска държава, а военнослужещите там подпомагат военните части на законното правителство на Нигер да се бори срещу радикали и ислямисти. САЩ на този етап избягват да използват думата преврат, защото според техните външнополитически закони и принципи американското правителство няма право да влиза в контакт с превратаджии. Те се опитват да убедят превратаджиите, че пътят по който са тръгнали няма да ги доведе до никъде“ заявява Чуков.

Според професорът дипломацията е подходът, който се търси, за да се преодолее тази криза в Западна Африка.

Има ли повод за притеснение, заради действията на Русия в Черно море? Защо зачестяват случаите на навлизане на беларуски хеликоптери в полското въздушно пространство? Има ли руска намеса в Косово и Сърбия и могат ли всички тези събития да доведат до по-голям конфликт – четете утре в цялото интервю на проф. Владимир Чуков за ДЕБАТИ.БГ.

Още актуални коментари – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук