Снимката е илюстративна
Снимката е илюстративна

Договор за 10 г. служба в армията вместо досегашните 5 ще подписват курсантите от направление “Военно дело”, предвиждат промени в Закона за отбраната и въоръжените сили. 

Обучението на бъдещите офицери се поема от Министерството на отбраната. Годишно за тази цел отиват между 1,2 и 1,5 млн. лв. за средно 1000 души. Срещу това обаче министерството изисква завършилите да постъпят на военна служба, а ако се откажат да учат или да работят, те трябва да възстановят парите за обучение, пише „24 часа“. С промените в закона това вече ще важи и за задочниците, които досега трябваше сами да си плащат. Задължителната служба няма да се прилага за гражданските специалности.

Негодните за военна служба пък вече ще се освобождават веднага след медицинския преглед, гласят още промените. Процедурата в момента е тромава, защото, за да бъде освободен военният, се чака експертното решение да влезе в сила. А ако той реши да обжалва, освобождаването му може да се проточи с години. Като пример в мотивите се посочва и едно такова дело, започнало преди 3 г., по което все още няма решение.

Ако съпругата, майка на дете до 2-годишна възраст или осиновителка на такова до 5-годишна възраст, се разболее тежко или почине, военният ѝ съпруг вече ще може да ползва от нейния отпуск, за да се грижи за детето. Това право е записано в Кодекса на труда, но досега военните не можеха да го ползват.

Военнослужещи и цивилни служители, които не могат да се грижат за възрастните си родители, пък ще могат да ги настаняват в Дома за пенсионирани военнослужещи, ветерани и военноинвалиди в с. Орешак. Макар базата му да е добра, тя се ползва от 10 души средно на година, става ясно още от мотивите.

Още вътрешнополитически новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук