Европейски съюз
Снимка: БТА

Политическата криза, в която е изпаднала страна ни в момента, ни дава една уникална възможност –  българският парламент да изслуша и избере една достойна европейска кандидатура за еврокомисар. Защо това е изключително важно? Защото това е лицето, което ще стои на масата, на която се взимат важните решения в Европа, което ще представлява страната ни имиджово, и което трябва да води европейска политика, но със съответното внимание и отчитане на националния интерес. Европейската комисия ни дава огромна възможност, но ние не можем да се възползваме от нея максимално,  тъй като изпращаме на този пост неподготвени хора.

До сега, поради обстоятелствата, че лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов управляваше страната в продължение на 12 години, а и заради авторитарното си поведение, всички български еврокомисари, без първият – Меглена Кунева, бяха посочвани лично от него. Дори правителство на Пламен Орешарски не използва възможността да назначи еврокомисар, и остави това решение отново на Бойко Борисов.

И докато останалите европейски нации номинираха за еврокомисари сериозни политици с дългогодишен международен опит, бивши външни министри или бивши премиери, които да представляват страните си на базата на градено с години политическо самочувствие, в продължение на шест години, България беше представлявана от Мария Габриел.

Тя силно бледнееше пред европейските си колеги не само по харизма и опит, но и заради това, че действаше повече като партийна фигура на ГЕРБ, отколкото като български еврокомисар. Липсата й на политически опит, преди да бъде изпратена в Брюксел, също не остана незабелязана. Някои от политическите ѝ инициативи, в ресора Иновации, за който тя отговаряше, се оказваха блокирани от бюрокрацията на Комисията, за което критиците на Габриел я обвиняваха, че няма политическа тежест, за да ги отблокира, пише „Политико“. Много подобно е и поведението и на заместилата я на поста Илияна Иванова, която също бе посочена от Борисов и която до момента все още не е успяла да се наложи сред колегите си.

„Срокът за кандидатурите е до края на август и България много е закъсняла, но е важно да се посочат две имена – на мъж и на жена, които са обсъдени прозрачно преди да бъдат предложени“, каза в интервю пред БНР Зинаида Златанова,бивш ръководител на бюрото на ЕК в България и бивш вицепремиер по европейските въпроси в кабинета Орешарски.

„Срокът тече и преговорите за ресор, защото името много зависи от ресора, който се договори – и обратно. Така че за мен основното послание е, че тези преговори за ресор трябва да се случат пред обществото, с участието на парламентарните политически сили, а не да бъдат еднолично решение на когото и да било. Защото ресорът, въпреки че покрива определен сектор, е важен за България, важно е за репутацията на страната ни и трябва да спре да „пълним столчета“, които ни се полагат“, препоръча Златанова.

В момента, заради липсата на редовно правителство и липсата на доминираща партия в парламента, имаме уникална възможност изберем един достоен еврокомисар с международен опит и харизма, познаващ европейската и световна политика и за първи път България да има еврокомисар, който да не е подбутван, а да си тежи на мястото, да има европейско самочувствие и да бъде полезен за страната.

Още актуални коментари – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук