Ядреният полигон на Северна Корея се е сринал и е практически неизползваем. До това заключение са стигнали китайски учени, цитирани от „Вашингтон поуст“, „Тайм“ и „Гардиън“. Причината за срутването обаче не ясна.
Полигонът Пунге-Ри е използван за шест ядрени опита от 2006 г. насам.
След последния такъв пуск през септември се появиха множество вторични трусове, за които сеизмолози смятат, че са разрушени част от вътрешността на планината.
В събота севернокорейският лидер Ким Чен Ун обяви, че спира ядрените опити и тестовете на ракети.
Изненадващата декларация беше направена преди историческите разговори с Южна Корея и САЩ.
Последните изследвания от Университета за наука и технологии на Китай (USTC) ще бъдат публикувани в Geophysical Research Letters, списание на Американския геофизичен съюз, през идните дни.
Резултатите сочат, че осем и половина минути след теста през септември е имало „почти вертикален срив към центъра за ядрени тестове“.
Полигонът Пунге-Ри е разположен в планински терен в североизточмните райони на Северна Корея и там тестовете се извършват в система от тунели, прокопани под планината Мантап.
В резюме от една страница на доклада на страницата в интернет на USTC се прави заключението: „След случването на срутването трябва да се смята, че подземната инфраструктура под планината Мантап не се използва за бъдещи атомни опити“.
Но тези думи не се появяват в окончателния документ. Вместо това в него се казва, че „срутването на тестовата площадка изисква продължителен мониторинг на изтичането на радиоактивни материали”.