Зоран Заев

Притиснат от вътрешни и външни фактори, премиерът на Македония Зоран Заев направи трудно изявление относно територията на Македония.

В интервю за БТВ министър-председателят каза:

„Ако погледнем исторически къде е била тази историческа Македония, има един дял в България. Има един дял в Гърция! Ние сме само една част. И това е факт – ние сме горния дял, северния, Вардарския дял”.

Македонският премиер подчерта, че е много важно у дома да не бъдем обезличени.

„Да не бъдем обезчестени. Когато влязохте в тази сграда, отвън пишеше „Правителство на република Македония“. Да не се налага това да го променяме“, добави Заев.

На въпроса дали е говорил с някой от българските си колеги във връзка с евентуално ново име на страната, той заяви:

„Не. Мисля, че въпреки че имаше някои публични изказвания, накрая стана ясно, че по същество това и не е важно. Ние делът на тази историческа Македония, която е в България, го признаваме като български дял и тук няма никакви дилеми. Ние го наричаме този Пиринския дял, защото Пирин е най-голямата планина, но там живеят граждани на България, някои от които се чувстват македонци и това е тяхно право. И нямаме никакъв такъв проблем“.

Според него, ако Македония и Гърция не се разберат за името, западната ни съседка няма да има бъдеще в ЕС и НАТО.

„Тогава ще трябва Европа да я доведем в Скопие, в Македония – не виждам друг вариант! В най-краен случай, ако не се намери решение, въпросът ще остане отворен и ще продължим след три месеца, след шест месеца пак да търсим отговор”, обеща Заев.

Вчера във Виена се проведе среща между министрите на външните работи на Македония и Гърция – Никола Димитров, Никос Кодзиас, и посредникът на ООН в спора за името на Македония Матю Нимиц.

„Република Македония и Гърция са поели ангажимент за намиране на решение на спора за името и преговорният процес ще продължи през следващите седмици”, заяви Нимиц.

Той добави, че са обсъдени „наболели въпроси” между страните.

Матю Нимиц обясни, че двамата министри са имали имали интензивен диалог и са демонстрирали взаимно уважение.

„Това беше интензивна дискусия, много сърдечна и … двете страни са много отдадени на постигането на решение. Процесът ще продължи през следващите седмици“, съобщи бившият американски дипломат.

Самите външни министри не дадоха изявления след приключването на разговорите.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук